KISA BOYLULAR RİSK ALTINDA

KISA BOYLULAR RİSK ALTINDA

REUTERS

Kısa boyluların, nüfusun geneline oranla  kronik akciğer hastalığına yakalanma riskinin daha yüksek olduğu bildirildi.

Nottingham Üniversitesinin, 35 yaş üstünde bir milyonu aşkın kişinin  katılımıyla yaptığı araştırma, kronik obstrüktif akciğer hastalığına (KOAH)  yakalanan kişilerin, ortalamadan 1,12 santimetre daha kısa olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar, bu kişilerin boylarının kısa olmasının, yoksul bir  aileden geldiklerinin "işareti" olabileceğini de belirttiler.
 
Sonuçları Journal of Epidemiology and Community Health dergisinde  yayımlanan araştırma çerçevesinde, 1 milyon 25 bin 662 kişinin sağlık  durumlarıyla ilgili verilerin incelendiği, özellikle 35 ila 49 yaşlarındaki  kişilerde boyla akciğer hastalığı arasındaki ilişkinin çok güçlü olduğunun  gözlendiği kaydedildi.

Araştırmada, kişinin yaşı büyüdükçe, boyla akciğer hastalığı arasındaki  bağlantının kademeli olarak azaldığı görüldü.
 
Amfizem ve kronik bronşiti kapsayan bir hastalık grubu olan KOAH'ın en  sık görülen özelliği, akciğerlere giren ve akciğerlerden çıkan havayı nefes  darlığına neden olacak derecede kısıtlayabilmesidir.

Araştırmacılar, hastalığın daha çok yoksul ailelerden gelen, çocukken  kötü beslenen, sigara içilen evlerde büyüyen ve kendileri de sigara içen  kişilerde görüldüğünü düşünüyorlar.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al