Deprem Travma Psikolojisi

Kış sebze ve meyveleri ile güçlenin

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için gerekli olan C, D ve E vitaminlerinin deposu olan kış meyve ve sebzelerini bol bol tüketin.

Kış sebze ve meyveleri ile güçlenin

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için gerekli olan C, D ve E vitaminlerinin deposu olan kış meyve ve sebzelerini bol bol tüketin.

kismeyveleriiiErciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Baş diyetisyeni Sunay Kütük, "Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için gerekli olan C, D ve E vitaminlerinin deposu olan kış meyve ve sebzelerini bol bol tüketmek gerekir” dedi. Baş diyetisyen Sunay Kütük, her şeyden önce kış mevsiminde ve diğer dönemlerde olduğu gibi üç ana ve üç ara öğün şeklinde beslenilmesi gerektiğini söyledi. Bunun genel beslenme kurallarından biri olduğunu belirten kütük, "Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi lazım. Enfeksiyonlara karşı vücut direncimizi arttırmamız lazım. Bu da C, A ve E vitaminiyle sağlanmaktadır. Özellikle sebze ve meyve tüketimi, meyvelerden portakal, mandalin, elma, turunçgiller grubundan ve sebzelerden karnı bahar, brokoli, kabak, lahana, kış mevsiminde özellikle tüketilmesi gerekir” öneriesinde bulundu. Hem antioksidan özelliğinden dolayı hem de vitamin zenginliğinden dolayı kış sebze ve meyvelerinin tercih edilmesini öneren Kütük, "Özellikle uzun kış gecelerinde televizyon karşısına oturarak abur cubur şeyler yemek ve bunun sonucunda fazla yemek yenmesi durumuyla karşı karşıya kalıyoruz. Bu dönemlerde yağlı yiyeceklere karşı bir yönelim olmaktadır. Bunu önlemek için, yiyeceklerimize yaz döneminde nasıl dikkat ediyorsak kış döneminde de dikkat etmemiz lazım. Bağırsak hareketliliğinin devamı için su tüketimini arttırmalıyız” diye konuştu. DHA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al