Kış depresyonundan böyle kurtulun!

Hayatınızda yapacağınız küçük değişikliklerle kış depresyonuyla kolayca başa çıkabilirsiniz.

Kış depresyonundan böyle kurtulun!

Hayatınızda yapacağınız küçük değişikliklerle kış depresyonuyla kolayca başa çıkabilirsiniz.

Haber3KIŞ mevsiminin gelişiyle bazılarımız daha karamsarlaşıyor ve olumsuz düşünceler içine giriyoruz. Bazı kişilerde ise 'kış depresyonu' olarak tanımlanan hastalık tablosu ortaya çıkabiliyor. İsteksizlik, azalan enerji, huzursuzluk, artan iştah ve uyku isteği başlıca belirtiler arasında yer alıyor. Oysa hayatınızda yapacağınız küçük değişikliklerle kış depresyonuyla kolayca başa çıkabilirsiniz. İngiliz Telegraph Gazetesi'ne konuşan davranış bilimci Dr. Pam Spurr, kış depresyonuyla başa çıkmanın yollarını anlattı: 1. Kötü hissettiğiniz zaman aileniz ve arkadaşlarınızla konuşun. 2. Her gün mutlaka dışarı çıkın. Güneş yüzünü gösterdiğinde yürüyüş yapın. Spor yapmayı ya da dans kursuna gitmeyi deneyin. 3. Sağlıksız besinlerden ve hazır yemeklerden uzak durun. Her gün meyve ve sebze yiyin. Kafein ve alkol tüketiminize dikkat edin. 4. Yeşil alanların insanın moralini yükselttiği araştırmalarla kanıtlanmış bir gerçek. Doğaya yakın olmaya çalışın. 5. Sarılmak oksitosin hormonu salgılatarak mutluluğu artırır. Bol bol sevdiklerinize sarılın. 6. Gündüz uyku molası vermeyin. Hep aynı saatte yatıp kalkmaya özen gösterin. Uyumadan önce papatya çayı için ya da sıcak bir banyo yapın. 7. Altından kalkamayacağınız sorumluluklar almayın. Hayır demeyi bilin. 8. Tatile yazın değil, kışın çıkın. Hem daha az masraflı olur, hem de güneş yüzü görürsünüz. 9. Evde kış uykusuna yatıp, arkadaşlarınızdan uzaklaşmayın. Moralinizi yükselten insanlarla görüşün. HABERTÜRK
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al