KIRMIZI YÜZLÜ MÜSÜNÜZ?

Psikohayat Dergisi Mayıs-Haziran 2009 sayısı

Genel kabul olarak, al yanaklı olmak sağlıkla ilişkilendirilirken, solgun, sarı benizli olmak hastalıkla örtüştürülüyor. School of Psychology'den araştırmacılar bunda haklılık payı olduğunu ispatladılar.

St Andrews Üniversitesi'nden bir ekip kan ve kandaki oksijen miktarıyla cilt renginin ne kadar değiştiğini ölçtüler. Bilgisayar grafikleri yardımıyla, katılımcılar fotoğraflardaki yüzlerin rengini daha sağlıklı kılmaya çalıştılar. Sonuçta katılımcıların tüm yüzlerde sağlıklı görünümü arttırmak için oksijen miktarı daha fazla olan kan rengi ekledikleri saptandı. 

Araştırmanın öncüsü lan Stephen bu durumu şöyle yorumluyor. "Cildimiz çok sayıda kılcal kan damar içeriyor. Oksijenle yüklü kan bunlar aracılığıyla cilt hücrelerine taşınıyor. Bu sayede cilt hücrelerimiz "nefes alıyor" ve egzersiz sırasında ısı kaybetmemiz mümkün oluyor. Fiziksel açıdan fit veya seks hormonları daha yüksek olan kişilerde bu kan damarları daha fazla. Sağlıksız, formsuz, yaşlı veya sigara kullanan kişilere göre, bu kişilerin yüzleri daha kolay kızarıyor. Ayrıca kalp veya akciğer hastalıkları olan veya formsuz kişilerle kıyaslandığında, fiziksel olarak formda olan kişilerin kanlarında daha fazla oksijen barınıyor." 

Çalışma sonuçlarını değerlendiren Profesör Dave Perrett, şu açıklamayı yapıyor: "Katılımcılar oksijen düzeyleri düşük, daha koyu, hafifçe mavi kana nispetle, çok fazla oksijen içeren, parlak kırmızı rengin daha sağlıklı gözüktüğüne karar verdiler. İnsanların bu ince farklı görebilmiş olması çarpıcı. Bu durum oldukça kırmızı yüzlü kişilerin neden o kadar sağlıklı gözükmediğini açıklayabilir; sorun kanlarının rengi olabilir. Önemli olan sadece kan miktarı değil. Sağlıklı gözükmemizi sağlayan şey kanımızın tipi." 

Stephen son olarak şu tavsiyeyi yapıyor: "Fiziksel çekicilik sağlıklı bir görünümle yakından ilişkili olduğu için, siz de sigarayı bırakıp, daha fazla egzersiz yaparak, ciğerlerinize ve kalbinize özen gösterirseniz, sağlıklı ve çekici bir görünüme kavuşabilirsiniz."

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al