Kiradan kurtulayım derken ruh sağlığınızı bozmayın!

Altına girilen maddi yük ve ipotek altına alınan uzun yılların insanların psikolojilerini bozabileceğine dikkat çeken uzmanlar, yağmurdan kaçarken doluya tutulmayın uyarısında bulunuyor.

Kiradan kurtulayım derken ruh sağlığınızı bozmayın!

Son dönemlerde bankaların sunduğu cazip imkânlarla binlerce kişi ev sahibi olurken, borcunu düzenli ödeyemeyen birçok kişi de ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabiliyor. Uzmanlar ev almadan önce uzun uzadıya düşünmenin, psikolojik olarak kişinin kendini hazırlaması gerektiğine dikkat çekiyor. Altına girilen maddi yük ve ipotek altına alınan uzun yılların insanların psikolojilerini bozabileceğine dikkat çeken uzmanlar, yağmurdan kaçarken doluya tutulmayın uyarısında bulunuyor.

UZM. DR. ALPER EVRENSEL ruhsagligiEv insan için zaruri ihtiyaçlardan biri. Barınma gereksinimi de böylelikle karşılanıyor. İnsanlar psikolojik olarak kendilerini ev ortamında güvende hissediyorlar. Eğer ev kendininse güven daha da pekişiyor. Kirada oturan kişilerin her an ev sahibi tarafından çıkarılma riski ile karşı karşıya olduğunu düşündüğüne dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi Etiler Polikliniği Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Alper Evrensel, bundan dolayıdır ki kirada olan kişilerin birçoğunun hep diken üstünde olduklarını söyledi. Bu durumun kaygıyı yükselttiğini ifade eden Evrensel, kendi evinde oturan kişilerde kendini daha güvende hissettiğini belirtiyor.

MADDİ KÜLFET KAYGIYI ARTIRIYOR!

Günümüzde ev sahibi olmanın maddi  külfetler altına girmeyi gerektirdiğine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Alper Evrensel, bu külfetin  doğurduğu kaygıların olduğunu söylüyor. Terazinin iki kefesine iki durumu koyan kişilerin tercihini daha çok ev almaktan yana kullandıklarını da dile getiriyor. Dr. Alper Evrensel ev almadan önce ince eleyip sık dokumak gerektiğini hatırlatarak ruh sağlığının bozulmaması için şu uyarılarda bulunuyor.

EV ALIRKEN RUHSAL OLARAK DA HAZIR OLMAK GEREKİYOR!

Ev alma kararını vermeden önce ruhsal olarak buna hazır olmak ve etraflıca konuyu analiz etmek gerekmektedir. Zira altına girilen maddi yük ve ipotek altına alınan 10-15 yıllık zaman insanların psikolojilerini bozabilir.

CAZİP KAMPANYALARA DİKKAT!

Yağmurdan kaçarken doluya tutulunabilir. Ev satışı ile ilgili piyasada sürekli çok cazip gibi görünen kampanyalar görülmektedir. Bu kampanyaların hedef kitlesi kirada oturmaktan bunalmış, sıkıntılı, kaygılı hatta depresyonda olan kişilerdir. Bu kişilerin karar verme becerileri önemli ölçüde bozulmuş olabilir.

KAMPANYANIN BÜYÜSÜNE KAPILIP ACELE KARAR VERMEYİN!

Kampanyanın büyüsüne kapılarak tezcanlı şekilde acele karar verilebilir. Ardından uzun yıllarkredi ödeme, bu süreçte işsiz kalma endişesi gibi kaygılar ve sorunlar ortaya çıkabilir. Kredinin ödenememesi nedeniyle icraya düşme, boşanma hatta intihar gibi çok olumsuz sonuçlarla karşılaşılabilmektedir.

 AŞIRI CESARETLİ RUH HALİ YANLIŞA SÜRÜKLEYEBİLİR!

İnsanların kampanyalar karşısında çok daha bilinçli ve dingin bir ruh hali ile hareket etmesi   gerekmektedir. Eğer aşırı cesaretli bir ruh hali farkediyorlarsa mutlaka bir psikiyatriste          müracaat etmelidirler. Bu ruh halindeki kişler kendi durumlarının farkında olmayabilirler. Bu durumda ise ev almak isteyen kişinin yakınları gerçeği daha net değerlendirebilir. Maddi imkân ve gerçeklerle bağdaşmayan bir adım atılma arefesinde olunduğu farkedilirse dedevreye mutlaka psikiyatri hekimi girmelidir. Tedavi sonrasında kişi daha ayakları yere sağlam basan şekilde davranacaktır.
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Uzmanlar, yardımsever olmanın, kişinin maddi - manevi verdiği desteğin daha iyi hissetmesini sağladığını vurguluyor.
  • Yapılan bir araştırmaya göre çalışanların en üretken olduğu zamanın pazartesi günü saat 10:01 olduğu ortaya çıktı.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Anksiyeteyi anlattı. ‘Kibir, öz beğenidir. Bencil insanlar bu yüzden mutlu olamıyor. Çünkü insanın psikolojik doğası yalnız y
  • Tatilin ardından yeniden mesaiye başlayanlar, adaptasyon güçlüğü çekebiliyor. Tatil dönüşü kendinizi keyifsiz, yorgun, bitkin hissediyor, uykusuzluk v
  • Tatil depresyonu, “Tatilin depresyonu mu olur?” dedir­ten cinsten inanılması güç bir depresyon şekli. Heyecanla çıkılan tatil sonrası eski, alışıldık
  • Bayramların kişilerin psikolojik iyi oluşlarına önemli katkılar sunduğunu kaydeden Uzman Klinik Psikolog Cemre Ece Gökpınar Çağlı, özellikle pandemi ş
  • Randevu Al