Kimsenin bilmediği parfüm

Kimsenin bilmediği parfüm, vanilya, karanfil adası.

Kimsenin bilmediği parfüm

Afrika’nın doğusunda Mozambik ile Madagaskar arasında yer alan Anjouan, Komor Adaları’nı oluşturan üç adadan biri. Denizden yaklaşırken karanfil kokusuyla karşılıyor ada sizi. Muhteşem sahilleri, yanardağları ve deniz parklarıyla turizm için oldukça ideal bir yer burası.

Ama 1975’e kadar Fransız sömürgesi olan Komorlar, o tarihten beri 20 darbe ve iktidar savaşları yüzünden turistlerin uğrak yeri olamadı. Bu parlak yeşil ve kırmızı renkli karanfiller ağaçtan toplanıp kurutulduğunda bildiğimiz kahverengi halini alıyor. Komor Adaları’nı oluşturan üç ada arasında devlet başkanlığının dönüşümlü yapılması sayesinde artık bu siyasi çekişmelere çözüm bulunmuş görünüyor.

Böylece adını yeni duyduğumuz bu ülkeye gitme kararı almıştık. Daha önce hayatımda hiç karanfil ağacı görmemiştim. Yaklaşınca etrafa koku saçan karanfil topaklarını gördüm.

Az ötede çocuklar orta boy ağaçların üstünde olgunlaşmış olanları topluyordu. Sonra bu topakları elleriyle tek tek ayırıyor ve yol kenarlarına sererek güneşte kurutuyorlardı. Birkaç gün içinde bu baharat karanfiller parlak yeşil ve kırmızıdan, mutfaklarımızda kullandığımız kahverengi hale dönüşecekti.
Ülkenin en büyük ihraç ürünü olan bu karanfiller toplanıp dünyanın dört bir yanına gönderilecekti.

BBC TRAVEL

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Randevu Al