Kimsenin bilmediği parfüm

Kimsenin bilmediği parfüm, vanilya, karanfil adası.

Kimsenin bilmediği parfüm

Afrika’nın doğusunda Mozambik ile Madagaskar arasında yer alan Anjouan, Komor Adaları’nı oluşturan üç adadan biri. Denizden yaklaşırken karanfil kokusuyla karşılıyor ada sizi. Muhteşem sahilleri, yanardağları ve deniz parklarıyla turizm için oldukça ideal bir yer burası.

Ama 1975’e kadar Fransız sömürgesi olan Komorlar, o tarihten beri 20 darbe ve iktidar savaşları yüzünden turistlerin uğrak yeri olamadı. Bu parlak yeşil ve kırmızı renkli karanfiller ağaçtan toplanıp kurutulduğunda bildiğimiz kahverengi halini alıyor. Komor Adaları’nı oluşturan üç ada arasında devlet başkanlığının dönüşümlü yapılması sayesinde artık bu siyasi çekişmelere çözüm bulunmuş görünüyor.

Böylece adını yeni duyduğumuz bu ülkeye gitme kararı almıştık. Daha önce hayatımda hiç karanfil ağacı görmemiştim. Yaklaşınca etrafa koku saçan karanfil topaklarını gördüm.

Az ötede çocuklar orta boy ağaçların üstünde olgunlaşmış olanları topluyordu. Sonra bu topakları elleriyle tek tek ayırıyor ve yol kenarlarına sererek güneşte kurutuyorlardı. Birkaç gün içinde bu baharat karanfiller parlak yeşil ve kırmızıdan, mutfaklarımızda kullandığımız kahverengi hale dönüşecekti.
Ülkenin en büyük ihraç ürünü olan bu karanfiller toplanıp dünyanın dört bir yanına gönderilecekti.

BBC TRAVEL

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al