KİMLERDE HIZLI İLERLİYOR

KİMLERDE HIZLI İLERLİYOR

News.netdoctor.co.uk/Çeviri:Ayda Çayır-Şaban Özdemir

Demansın en sık görülen tipi Alzheimer hastalığı, bazı kişilerde hızlı ilerlediği ortaya çıktı. İşte o araştırma.

 


Demansın en sık görülen tipi Alzheimer hastalığı, günlük yaşamsal aktivitelerde azalma ve bilişsel yeteneklerde bozulma ile karakterize, nöropsikiyatrik semptomların ve davranış değişikliklerinin eşlik ettiği nörodejeneratif bir hastalık olarak tanımlanırken bazı kişilerde hızlı ilerlediği ortaya çıktı.

Eğitimli kişilerde Alzheimer hastalığının geciktirilmesi mümkün olsa bile, hastalık daha hızlı ilerleyebiliyor.
Yeni yapılan bir çalışmada eğitimli kişilerde mental gerilemenin çok daha hızlı olduğu kaydedildi.
New York Colombia Üniversitesinden bir ekip 5 yıldır Alzheimer hastası olan, 65 yaş ve üzeri 312 kişiyi takip ettiler. Hastalar nörolojik yetilerinin değerlendirildiği testlere tabi tutuldu.

Tüm hastalarda mental gerileme yaşandığı halde, her ilave eğitim yılının yılda ortalama % 0.3 oranında fazladan bir bozulmaya yol açtığı belirlendi. 

Depresyon ve vasküler hastalık gibi beyin performansını etkileyen başka faktörlere bakılmaksızın, bellek ve düşünce süreçlerinin en hızlı bozulmaya maruz kaldığı saptandı.

Araştırmacılar eğitim seviyesi daha yüksek hastaların daha düşük olanlara kıyasla daha hızlı bir mental gerileme yaşadığını belirttiler. Bu ilişki özellikle hafızadaki özel alanlarda kaydedildi.

Neurology Neurosurgery and Psychiatry dergisinde yer alan araştırma sonuçlarına göre, bu durum "bilişsel rezerv" teorisiyle açıklanabiliyor.

Teoriye göre yüksek eğitimli kişilerin beyinlerinde daha fazla sayıda sinir bağlantısı söz konusu ve üstelik bu bağlantılar daha az eğitimli kişilere göre daha etkili.

Alzheimer oluştuğunda eğitimli kişilerin beyinleri hastalıkla daha etkin bir şekilde baş edebiliyor. Ancak belli bir süre sonra hasar düzeyindeki artıştan dolayı hastalığın etkileri daha şiddetli hissediliyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al