Kimler daha yaratıcıdır

Dünyaya önyargısız, özgün bakabilenler, yeni deneyimleri açık deneyim ve macera açık, belirsizliklere tahammül edenler…Peki kimler daha yaratıcıdır.

Kimler daha yaratıcıdır

Dünyaya önyargısız, özgün bakabilirler, yeni deneyimlere ve maceralara açık, belirsizliklere tahammül ederler…Peki kimler daha yaratıcıdır.

yaraticilikBunlar yaratıcı olan kişilerin özelliklerinden sadece bir kaçı. Herkes yaratıcı olabilir mi? Kimler yaratıcı olabilir ve bunun için ne yapmalı? Yrd. Doç. Dr. Fuat Beşkardeş yaratıcı kişileri ve özelliklerini anlattı… NPİSTANBUL Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Fuat Beşkardeş yaratıcı kişilerin temel özelliklerinin deneyime ve maceraya açık olma, asilik ve bireysellik olarak tanımlıyor. Öyle ki bu kişilerde duyarlılık, ısrarcılık ve merak normalden çok daha fazla. Yaratıcı kişilerin dünyaya önyargısız ve özgün şekilde bakmaya eğilimli kişiler olduklarının altını çizen Beşkardeş, yeni deneyimlere açık olmanın başkalarının göremediği şeyleri yaratıcı bireyin görebilmesini sağladığnı böylece de bu kişilerin etraflarına gelenekçiliğin at gözlükleriyle bakmayacaklarını kaydediyor. Yaratıcı kişiler ve özelliklerine ilişkin ise Yrd. Doç. Dr. Fuat Beşkardeş şunları ekliyor. “- Deneyim ve maceraya açık olanlar belirsizliklere tahammül edebilirler. - Siyah ve beyazın mutlakiyetine muhtaç değildirler, grinin tonlarında oldukça mutludurlar. - Cevaplanmamış sorular ve bulanık sınırlarla dolu bir dünyada yaşamak onlara daha fazla zevk verir. - Maceraperesttirler, keşfetmeyi severler, keşfederken de sosyal geleneklerin sınırlarını zorlayabilirler.

YARATICILIĞI BESLEYEN ÇEVRE

- Özgürlük, yenilik ve sınırda olma hissi: Örneğin rönesans floransası,’Her çeşit bilgi beni ilgilendirir - Yaratıcı bir toplulukla iletişim: Yaratıcı beyin yeni bağlantılar kurup yeni fikirler üretir. - Özgür ve adil bir rekabet ortamı - Ustalar ve hamilerle beraber olabilme - Ekonomik refah

DAHA İYİ BEYİNLER GELİŞTİRMEK İÇİN ÖNERİLER

- Beyin her değişiklikte yeni bir seyler ögrenir. - Beyin hücreleri arasında yeni baglantılar olusur. Bunun için alışkanlıkların getirdiği rutinden kurtulabilmek için sürekli yaptığımız şeylerden farklı bir şeyler yapmak faydalı olabilir. Yani bazen her zaman dinlenilenden farklı müzikler dinlenilebilir hiç okumadığımız ilgimizi çekmeyen konularla ilgili bir şeyler okunabilir. - İşyerine ya da eve her zaman gidilenden farklı bir yoldan gidilebilir. - Yeni ve bilmediğiniz bir bilgi sahası seçip derinlemesine keşfe çıkın. - Her gün meditasyon yapmaya ya da ‘yalnızca düşünmeye’ zaman ayırın - Gözlem yapma ve tanımlama alıştırmaları yapın - İmgeleme alıştırmaları yapın - TV’yi kapatın, çocuklarınızla birlikte etkileşim içinde okuyun - İlginç sorular sorun - Dışarı çıkıp doğal yaşamı izleyin. En güzel sözü  Mevlana söylemiş: Her gün yeni bir yere göçmek ne iyi Her gün yeni bir yere konmak ne güzel Bulanmadan donmadan akmak ne hoş Dünle beraber gitti cancağızım Ne kadar söz varsa düne ait,  şimdi yeni şeyler söylemek lazım…. Şaban Özdemir (NPGRUP)
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al