KİLOLARI KAFAYA TAKMAYIN

KİLOLARI KAFAYA TAKMAYIN

A.A

Aşırı zayıflığın ve şişmanlığın kısırlığa yol açtığına dikkat çekiliyor. Spor ve diyet konusunda da aşırıya kaçılmamalı.


Kısırlığın önümüzdeki yıllarda iki katına çıkması bekleniyor. Kadınlar spor yapalım derken haftada 40 kilometre koşarak vücutlarındaki yağ oranını düşürüyor, daha sonra hamile kalmakta zorlanıyorlar.

Kadınların son yıllarda uyguladığı diyet ve ağır sporların, bünyelerindeki yağ oranını tükenmeye yakın hale geliyor ve bu da hormonları olumsuz etkiliyor ve adet düzensizliklerine yol açıyor.

Hamilelikte az kilo almak da oldukça sakıncalı. Hamilelikte en az 8, en fazla 20 kilo alınması idealdir. Kısırlık için bir diğer olumsuz faktör de şişmanlıktır. Obezite ve aşırı yağlanma kadın bünyesinde tahribata yol açıyor.

HAMİLE (GEBE) KALMADAN ÖNCE DİKKAT!


Türkiye’de gebe kalmadan önce kadınların muayeneden geçme alışkanlığı yok maalesef. Oysa gebelik planlanmalı. Planlama sayesinde Hepatit B aşıları tamamlanabilir, vücudun ihtiyaç duyduğu folik asit gibi vitaminlerin takviyesi yapılabilir ve şeker hastalığı kontrol edilebilir.

Ayrıca hamileliğin (özellikle) ilerleyen aylarında topuklu ayakkabı ve strech kıyafetlerin giyilmesinden kaçınılması da önemli bir unsur.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al