KİLO VERMEK İÇİN 6 ÖĞÜN YİYİN

KİLO VERMEK İÇİN  6 ÖĞÜN YİYİN
Paylaş:

Milliyet

Sağlıklı kilo vermek için besinlerin 6 öğüne paylaştırılarak tüketilmesi, 3 saatten fazla aç kalınmaması, her gün en az 2-2.5 litre su içilmesi, yemeklerin yavaş yenmesi, her besin grubundan dengeli şekilde alınması, günlük küçük aktivitelerin artırılması ve akşam yemeklerinin geç yenilmemesi öneriliyor

 


Memorial Antalya Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Diyetisyen Berna Ertuğ, hızlı kilo vermek uğruna uygulanan yanlış diyetlerin, kiloların çok kısa zamanda geri alınmasına neden olduğunu vurguladı.

Kilo vermek isteyenlere metabolizmalarını hızlandırmayı öneren Ertuğ, 3 ana 3 ara öğün kuralına bağlı olarak, tüm gün boyunca besinlerin 6 öğüne paylaştırarak tüketilmesi gerektiğine işaret etti. Kan şekerinin dengelenmesi için 3 saatten fazla aç kalınmamasının önemine değinen Ertuğ, “Bu sayede gün içinde tetiklenen tatlı krizlerini bastırmak ve tek bir öğünde çok fazla yemek yeme isteğinden kurtulmak kolaylaşacaktır” dedi.
4 YAPRAKLI YONCA...

Doğru besin gruplarından, uygun miktarlarda tüketmek ve kilo verirken sağlıklı kalmak için 4 yapraklı yonca modelinin uygulanmasını öneren Ertuğ, her yaprağın süt ve ürünleri (süt, yoğurt, ayran, cacık), et-kuru baklagiller-yumurta-peynir, ekmek-tahıl (ekmek, makarna, pilav, çorba) ve meyve sebze gibi besin gruplarını temsil ettiğini belirtti.

Yemek yemeğe başladıktan 15-20 dakika sonra doygunluk hissinin oluştuğuna işaret eden Ertuğ, “Yavaş yemeye özen gösterilmeli, yemek sırasında lokmalar arasında sık sık aralar verilmelidir” önerisinde bulundu. Ertuğ, özel bir sağlık problemi yoksa, her gün en az 2-2.5 litre (10-12 su bardağı) su içilmesini tavsiye etti.