KİLO ÖMRÜ KISALTIYOR

KİLO ÖMRÜ KISALTIYOR

APA

Sigara, obezite ABD'deki artan ortalama ömür beklentisini üç ila dört yıl azaltıyor...İşte detaylı bilgiler...

USA Today'in haberine (26 Ocak, Vergano) göre, "yaşam süreleriyle ilgili uluslararası bir karşılaştırma, azalan bir alışkanlık olan sigara kullanımı ile artan bir sorun olan obezite Amerikalıların artan ortalama ömür beklentisini üç ila dört yıl azalttığını ortaya koyuyor."

ABD çapında "1980 - 2007 yılları arasında erkeklerin ortalama ömür beklentisi beş, kadınlarınki ise üç yıl kadar artış gösterdi." Ancak "Salı günü yayınlanan Ulusal Araştırma Konseyi raporu akciğer kanseri, solunum rahatsızlığı ve kalp hastalığının söz konusu artışların, diğer 21 yüksek gelirli ülkedeki ortalama artışın gerisine düşmesine yol açtığını ortaya koyuyor."

Associated Press haberine (25 Ocak) göreyse ABD sağlık hizmetlerine yaptığı harcamaya rağmen, hala "birçok ülkeden daha kötü ortalama ömür beklentisine sahip." Sözgelimi ABD'de "2007 yılı itibarıyla ortalama ömür beklentisi kadınlarda 80.8, erkeklerde ise 75.6 yıldı"; aynı yıl Fransa'daki rakamlar ise sırasıyla 84.4 ve 77.4 olarak tezahür etti. "Japonya'da ise kadınlar için 86, erkekler içinse 79.2 yıl gibi rakamlar söz konusuydu."

Bununla birlikte Bloomberg News 25 Ocak tarihli, Cortez mahreçli haberinde, ortalama ömür beklentisindeki "yavaş gelişmenin otuz ila elli yıl öncesini yansıttığına" dikkat çekiyor. "Bu dönemde Amerikalılar dünyada en fazla sigara içen toplum olduğundan dolayı, son 20 yılda sigara kullanım oranlarını azaltan kamusal sağlık çabalarının daha uzun ömür konusundaki kazanımlarına kısa süre sonra tanık olunabilir."

Bloomberg News ayrıca raporun, "Ulusal Yaşlanma Enstitüsü tarafından, ABD'nin sağlığa diğer bütün ülkelerden ciddi ölçüde fazlasını harcamasına rağmen ortalama ömür beklentisi ile ilgili sergilediği nispeten kötü performansıyla ilgili kaygılar nedeniyle istediğini" belirtiyor.

Los Angeles Times'ın "Booster Shots" bloguna göreyse (25 Ocak, Roan), "Rapor, obezitenin ABD'deki ortalama ömür beklentisinde diğer ülkelere kıyasla beşte bir ila üçte bir oranında düşüşe tekabül edebildiğini dile getiriyor." Ve araştırmaya bakılırsa, "ABD sağlık sistemi ömrü uzatsa da, önleyici tedbirler konusunda çok etkin değil."

The Hill'in "Healthwatch" blogu da (25 Ocak, Pecquet) şuna dikkat çekiyor: "Ülkenin daha kısa olan ömür süresi, yanı sıra daha yüksek yeni doğan ölüm oranı, sağlık reformu tartışmasında önemli biren faktördü. İlaç Enstitüsü'nün 2002 tahmini itibarıyla, ne yazık ki her yıl yaklaşık 18 bin Amerikalı sağlık sigortası olmadığı için ölüyor."

Bu konuya dair haberler The New York Times'ın "Economix" blogunda 25 Ocak, Leonhardt), Baltimore Sun'ın "Picture of Health" blogunda (25 Ocak, Brewington) ve HealthDay'de de (25 Ocak) yayınlandı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al