KİLO DEPRESYONA GİRİYOR

KİLO  DEPRESYONA GİRİYOR

ZAMAN

Aşırı kilolu çocukların kilolarından dolayı yaşadıkları utanç duygusu nedeniyle depresyona daha fazla giriyor. 


Missouri Üniversitesi`nden araştırmacılar, anaokulundaki aşırı kilolu çocukların ve özellikle kızların kiloları nedeniyle ruh halinde depresyon, endişe ve yalnızlık gibi olumsuzluklar görüldüğünü tespit ettiler.

Applied Developmental Science isimli dergide yer alan çalışmada araştırmacılar, anaokulundaki aşırı kilolu kızlarda ve erkeklerde daha fazla depresyon, endişe ve yalnızlık görüldüğünü ve çocuklardaki bu olumsuz duyguların okuldaki zamanlarını kötü geçirmelerine neden olduğunu belirttiler.

Okul çağındaki 8 bin öğrencinin sosyal ve davranışsal gelişimini inceleyen araştırmacılar, aşırı kilolu olmanın kötü bir durum olduğunu, aşırı kilolu insanların bu hallerinden utandıklarını ve bu kiloların çocuklarda bile negatif duygulara yol açtığını ifade ettiler.

Aşırı kilolu olma yaşı ve kilolu olma süresi gibi önceden hiç araştırılmayan faktörleri de değerlendiren araştırmacılar, anaokulundaki aşırı kilolu kızların, zayıf kızlardan daha az uyumlu olduklarını farkettiler. Anaokulu öğretmenleri ise, bu kızların sosyal ilişkilerinin daha az olduğunu ve kendine güvenlerinin daha az olduğunu açıkladılar.

Ancak, araştırmacılar, etkili çocukların kilolarını sınıflandırmada alternatif yaklaşımlar geliştirmek için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini söylediler.
 
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al