'Keşmir Dünya Barışının sağlanması konusunda önemli'

Afrika Dostluk Derneği’nin davetiyle ABD’ den Türkiye’ye gelen Dünya Keşmir Farkındalığı Forumu Genel Sekreteri Dr. Ghulam Nabi Fai, Üsküdar Üniversitesi’ni ziyaret etti.

'Keşmir Dünya Barışının sağlanması konusunda önemli'

Üniversitenin haftalık olağan senato toplantısının ardından Kurucu Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Zelka ve senato üyeleriyle bir araya gelen Dr. Ghulam Nabi Fai, “The Urgency Of Peace İn Kashmir” başlıklı bir konferans verdi.

Keşmir bölgesinde yaşananlar konuşuldu

Dr. Fai, Hindistan, Pakistan ve Çin arasındaki anlaşmazlığa konu olan Keşmir bölgesinde yaşananlar ile ilgili paylaşımlarda bulundu. Keşmir’in uluslararası anlamda önemli bir bölge olduğunu ifade eden Dr. Fai, Keşmir’in sadece Hindistan ve Pakistan için değil, dünya barışının sağlanması açısından önemli bir bölge olduğunu söyledi.

“Keşmir, dünyanın en güzel hapishanesi”

Keşmir’in ‘dünyanın en güzel hapishanesi’ olduğunu belirten Dr. Fai, “Şu anda Keşmir’de hala normalleşme gerçekleşmiş değil. Keşmir’de kan akmaya devam ediyor. Orada şu an sadece ıstırap var” şeklinde konuştu.

Keşmir’in uluslararası önemliliği olan bir konu olduğunu vurgulayan Dr. Fai, “Amerikan eski başkanı Truman, Keşmir olayının düzeltilmesini istemişti. Başkan Trump gelince de bir şey değişmedi. Amerika, Hindistan ve Pakistan’ı veto etti” dedi.

“Keşmir halkının üç seçeneği var”

Keşmir halkının üç seçeneği olduğunu da sözlerine ekleyen Dr. Fai, bunlardan birincisinin Hindistan’a gitmeleri, ikincisinin Pakistan’a gitmeleri, üçüncüsünün de Keşmir’in özgürlüğünü ilan etmesi olduğunu belirtti.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Türkiye genelinde 7 bin 140 kişinin katıldığı çalışma ilginç sonuçlarıyla dikkat çekti. Araştırmaya göre gençler ve kadınlar daha yalnız.
  • Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 2005-2010 ile 2015-2022 dönemleri Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu Kontrol Kurulu Üyesi ve önceki Başkanı P
  • Aileler Üniversitede Projesi, pilot uygulamanın ardından kapsamı genişletilerek “Kişilerarası Şiddetin Önlenmesi: Saydam Bakış” projesi ile Pendik ilç
  • Evliliğin gençler için ne ifade ettiği sorusuna katılımcı ülkeler genelinde yarıdan fazla katılımcı %58.6 oranla “Mutlu bir beraberlik” cevabını verdi
  • Üsküdar Üniversitesi araştırmacıları G20-N20 Konferansında çalışmalarını anlattı.
  • İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen Türkiye’nin bu alandaki ilk ve tek festivali olan Üsküdar Üniversitesi 7. Bilim ve Fikir F
  • Randevu Al