'Keşmir Dünya Barışının sağlanması konusunda önemli'

Afrika Dostluk Derneği’nin davetiyle ABD’ den Türkiye’ye gelen Dünya Keşmir Farkındalığı Forumu Genel Sekreteri Dr. Ghulam Nabi Fai, Üsküdar Üniversitesi’ni ziyaret etti.

'Keşmir Dünya Barışının sağlanması konusunda önemli'

Üniversitenin haftalık olağan senato toplantısının ardından Kurucu Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Zelka ve senato üyeleriyle bir araya gelen Dr. Ghulam Nabi Fai, “The Urgency Of Peace İn Kashmir” başlıklı bir konferans verdi.

Keşmir bölgesinde yaşananlar konuşuldu

Dr. Fai, Hindistan, Pakistan ve Çin arasındaki anlaşmazlığa konu olan Keşmir bölgesinde yaşananlar ile ilgili paylaşımlarda bulundu. Keşmir’in uluslararası anlamda önemli bir bölge olduğunu ifade eden Dr. Fai, Keşmir’in sadece Hindistan ve Pakistan için değil, dünya barışının sağlanması açısından önemli bir bölge olduğunu söyledi.

“Keşmir, dünyanın en güzel hapishanesi”

Keşmir’in ‘dünyanın en güzel hapishanesi’ olduğunu belirten Dr. Fai, “Şu anda Keşmir’de hala normalleşme gerçekleşmiş değil. Keşmir’de kan akmaya devam ediyor. Orada şu an sadece ıstırap var” şeklinde konuştu.

Keşmir’in uluslararası önemliliği olan bir konu olduğunu vurgulayan Dr. Fai, “Amerikan eski başkanı Truman, Keşmir olayının düzeltilmesini istemişti. Başkan Trump gelince de bir şey değişmedi. Amerika, Hindistan ve Pakistan’ı veto etti” dedi.

“Keşmir halkının üç seçeneği var”

Keşmir halkının üç seçeneği olduğunu da sözlerine ekleyen Dr. Fai, bunlardan birincisinin Hindistan’a gitmeleri, ikincisinin Pakistan’a gitmeleri, üçüncüsünün de Keşmir’in özgürlüğünü ilan etmesi olduğunu belirtti.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları programlarında yer alan Farsça dersleri, İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ataşeliği
  • G20 İnançlar Arası Forum bu yıl İtalya’nın Bologna şehrinde düzenlendi.
  • CRISPR teknolojisinin keşfedilmesi ve geliştirilmesiyle birlikte genetik tedavileri ve gen düzenlemeleri alanındaki çalışmalar hızlanıyor.
  • Üsküdar Üniversitesi, bu yıl çifte mezuniyet sevinci ve heyecanı yaşandı. Pandemi nedeniyle gerçekleştirilemeyen 2019-2020 Akademik Yılı 7. Dönem Mezu
  • Üsküdar Üniversitesi’nde çifte mezuniyet sevinci ve heyecanı yaşanıyor. Pandemi nedeniyle gerçekleştirilemeyen 2019-2020 Akademik Yılı 7. Dönem Mezuni
  • Tremor Hastalığının Tedavisinde Türkiye’de İlk Yerli Ürün geliyor. El titremesini önleyen bileklik tasarlandı! Bu bileklik ile el titremesi tarihe kar
  • Randevu Al