Kese satarak milyoner olan mülteci

Kanada'da kendi işini kuran Daniele'nin hayatı olumlu yönde değişti.

Kese satarak milyoner olan mülteci
Paylaş:

Daniele Henkel, çocuklarının artık güvende olmadığını düşünerek Cezayir'den ayrılma zamanının geldiğine karar vermişti.

"İslamcılar sokakta kızlara saldırıyordu. Kızlarımı düşünmem gerekiyordu. Bu yüzden Kanada'ya gitmeye karar vermiştim" diyor.

Bu olay 1990'da yaşanıyordu; Cezayir, laik hükümet ile İslamcı gruplar arasında on yılı aşkın süren bir iç savaşa sürüklenmişti.

Fas'ta doğmuş olan Daniele o zaman 34 yaşındaydı. Kocası ve dört çocuğuyla rahat bir yaşam sürüyordu. Kendisi Amerikan konsolosluğunda siyasi ve ekonomik danışman olarak çalışıyordu, kocası ise mühendisti.

Ama kısa sürede mülteci olarak Kanada'ya gitmeye karar verdiler.  Aile kış ortasında Montreal'a varmıştı. "Taşınmadan önce konsoloslukta bize çok rahat iş bulacağımız söylenmişti. Ama hiç de öyle olmadı" diyor Daniele.

Kocası Ahmad kendi alanında iş bulamazken Daniele de yedi yıl boyunca sekreterlikten satıcılığa ve emlakçılığa kadar birçok alanda çalışarak kendi ülkesinde kazandığının dörtte birini ancak kazanmıştı.

Fakat 1997'de sağlık ve güzellik ürünleri satmaya yönelik kendi işini kurunca hayatı değişmeye başladı. "Sömürülmekten bıktığı için" artık kendi işinin patronu olmak istiyordu.

Bugün 60 yaşında olan Daniele multimilyoner bir şirketin başında ve Kanada'nın Fransızca konuşulan Quebec eyaletinde en çok tanınan isimler arasında yer alıyor.

BBC TÜRKÇEBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: