Kepek tanesinden kişinin robot resmi çıkarılacak

Üsküdar Üniversitesi’nde düzenlenen “İçindeki Dedektif” başlıklı söyleşide gençlerle buluşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevil Atasoy, mesleğiyle ilgili tecrübelerini ve ilginç bilgileri aktardı.

Kepek tanesinden kişinin robot resmi çıkarılacak

Üsküdar Üniversitesi’nde düzenlenen “İçindeki Dedektif” başlıklı söyleşide gençlerle buluşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevil Atasoy, mesleğiyle ilgili tecrübelerini ve ilginç bilgileri aktardı.

icindeki_dedektif_sevil_atasoy   icindeki_dedektif_sevil_atasoy1Suç aydınlatma yöntemleri ve DNA analizi gibi dikkat çeken pekçok konuda bilgiler veren Prof.Dr. Atasoy, herkesin içinde bir dedektifin olduğunu söyledi. Prof.Dr. Atasoy, çok kısa bir zamanda tükürük ya da bir kepek tanesinden kişinin robot resminin çıkarılabileceğini de sözlerine ekledi. Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevil Atasoy’un konuşmacı olarak katıldığı “ İçindeki Dedektif” konulu söyleşi ve imza programı Nermin Tarhan Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Kadıköy Belediyesi Erenköy Gönüllüleri’nin desteğiyle gerçekleştirilen programa Erenköy Kız Anadolu Lisesi ve Suadiye Hacı Mustafa Tarman Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri katıldı. Katılımcılara kariyer yolculuğuna ilişkin bilgiler veren Prof.Dr. Sevil Atasoy, çocukken gazete bayii, kuaför ve mimar olmak isterken kendini kimya bölümünde bulduğunu söyledi.

HER İNSANIN İÇİNDE BİR DEDEKTİF VAR

Her insanın içinde bir dedektif olduğunu ifade eden Prof.Dr. Atasoy, 1980’li yıllardaki adli bilimlerle günümüz adli bilimleri arasında ciddi gelişmeler yaşandicindeki_dedektif_sevil_atasoy2ığını kaydetti. 50’li yıllarda bir çocuğun babasının kim olduğunu anlamak için o kişinin babasının kaş, parmak ve kol gibi uzuvlarına bakarak tespitte bulunduklarını belirten Prof.Dr. Atasoy, artık DNA analiziyle bu işlemlerin çok kolay yapıldığını söyledi. icindeki_dedektif_sevil_atasoy3

VÜCUDUN ÇIKMAZ SOKAĞI: KIL

DNA analizleri ve suç aydınlatma yöntemlerine ilişkin de katılımcılara bilgiler aktaran Prof.Dr. Atasoy, her temasın iz bıraktığını, vücudun çıkmaz sokağının da vücut kılı olduğunu dile getirdi. Vücut kılından birçok maddenin ayrıştırılmasının yapıldığını ifade eden Prof.Dr.  Atasoy, 3-5 yıl gibi çok yakın bir zaman içerisinde tükürük ve ya bir kepek tanesinden kişinin robot resminin çıkarılabileceğinin altını çizdi. Prof.Dr.  Sevil Atasoy bugün teknoloji ile tükürük ve kepekten sadece kişinin saç, göz renginin çıkarılabildiğini dile getirdi. Her yaşta yapacak çok şeylerin olduğunu sözlerine ekleyen Prof.Dr. Atasoy söyleşinin ardından katılımcılara kitaplarını imzaladı.
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al