KENDİNİZİ TANIYIN!

 KENDİNİZİ TANIYIN!

Şaban ÖZDEMİR(NPGRUP)

İnsanın kendini tanıması, çoğu zaman davranışlarının bilinçdışı kaynaklarının bulunması olarak düşünülse de bu aslında büyük bir yanılgı. İnsanın kendini tanıması, bilinçdışı kaynaklarının bulunmasından çok, insanın kendi ruhsal süreçlerinin işleyişini ve bilinebilen içeriğini bilmesi aslında. O nedenle kişinin kendini doğru tanımlaması ve farkındalık oluşturması huzurlu bir ruh sağlığı için büyük önem taşıyor. İyi Bak Kendine bu akşam size onu anlatıyor…

 


Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu, Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı " İyi Bak Kendine" yeni konu ve konuklarıyla bu akşam ÜLKE TV ekranlarında evinize konuk oluyor. Kendine iyi bakmak isteyenlerin severek seyrettiği, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulup, çözümler ürettiği ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine'de bu akşam "Kendini Tanıma ve Farkındalık " enine boyuna masaya yatırılıyor.

Kendini tanıma, insanın psikolojik ve fiziksel açıdan kendinde olanları bilmesi, kendinde olanların farkında olması ve bunları doğru değerlendirmesi ile ilgili. Bir insanın fiziksel özelliklerini, duygularını, düşüncelerini, istek ve gereksinimlerini, güçlü ve zayıf yönlerini, amaç ve değerlerini, yeteneklerini ve becerilerini tanıması, bilmesi ve bunların farkında olmasını ifade eder. Kendisini iyi tanıyan bir insan yaşayacakları karşısında neler hissedeceğini, neler düşüneceğini ve nasıl davranacağını olacağa, yaşanacağa yakın öngörebilir.

Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden uzman psikolog Yıldız Burkovik ve NP Etiler Polikliniği'nden uzman psikolog Sinem Öztep iyi bir ruh sağlığı için kendini tanıma ve farkındalık oluşturmaya ilişkin herşeyi mercek altına alıyor.

- Kendini tanımak ne demektir?
- Kendini tanımak neden önemlidir?
- Kendini tanımak sosyal ilişkilere nasıl etkiler?
- Kendini tanıma hangi yaşta başlamalıdır?
- Kendini tanımada ebeveynin önemi ne?
- Yanlış tutum ve davranışlar sürece nasıl etki eder?
- Çevrenin önemi olumsuz mu olumlu mu?
- Eğitim sistemi kendini tanımayı sağlıyor mu?
- Kişisel gelişim çalışmaları ne sağlar?
- Kişiliğe göre çalışmalar değişir mi?
- Özgüven eksik ise ne yapılmalı?
- Benlik duyguları fazlaysa ne çalışılmalı?
- Psikiyatrik şikayetler eşlik ediyorsa neler yapılmalı?
- Kendini tanıma hayatın her alanında önemli mi?
- Eşler arasında neler sağlar?
- Kişinin kendini tanıması çalışmalarında hangi testler uygulanır?
- Çocuk ve gencin kendini tanıması başarı açısından önem mi?
- Duygusal zeka çalışmalarında ne amaçlanır?
- Değiştirebileceği ve değiştiremeyeceği kişilik özellikleri konusunda nasıl çalışmalar yapılır?


... hepsi ve daha fazlasını uzmanlar İyi Bak Kendine'de Uğur Canbolat'a değerlendirecek. 

Canlı bağlantılar ile seyirci sorularının da alınacağı programda 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları, stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanların soruları da cevap bulacak.

Bugün 23.30'dan sonra ÜLKE TV' ekranlarında seyirciyle buluşacak program, TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenebilecek.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al