Kendinizi kandırabilirsiniz ama beyninizi asla

Yapılan yeni bir araştırmaya göre yapay tatlandırıcılar daha fazla tatlı istemenize neden oluyor. Tatlandırıcılar damak tadınızı kandırıyor ama beyninizi kandıramıyor.

Kendinizi kandırabilirsiniz ama beyninizi asla

Yapılan yeni bir araştırmaya göre yapay tatlandırıcılar daha fazla tatlı istemenize neden oluyor. Tatlandırıcılar damak tadınızı kandırıyor ama beyninizi kandıramıyor.

beyninizikandiramazsinizDiyet içecekleri ve yapay tatlandırıcıları seçerek sağlıklı bir seçim yaptığınızı düşünüyor olabilirsiniz ama dikkat edin çünkü bunların içinde gizli tehlike mevcut. Yapılan yeni bir araştırmaya göre yapay tatlandırıcılar daha fazla tatlı istemenize neden oluyor. Bunun sebebi ise yapay tatlandırıcılar damak tadınızı kandırıyor ama beyninizi kandıramıyor.

BEYNİMİZ NASIL ÇALIŞIYOR

Tatlı yediğimizde beynimiz dopamin denilen maddeyi salgılıyor ve bu da tatlıdan sonra hissedilen mutluluğun nedeni. Yapay tatlandırıcılar ve düşük kalorili diğer seçenekler ise aynı tepkiye neden olmuyor ve bir süre sonra kişilerin tatlı yeme hissini artırıyor.

DİYET ÜRÜNLERE RAĞMEN OBEZİTE ARTIYOR

Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden araştırmayı yürüten Prof. IVan de Araujo, "Çalışmamız tatlı yeme isteğini artırıyor ve sonrasında daha yüksek kalorili yiyeceklerin tüketilmesine neden oluyor." dedi.2 Araujo, bunun için için az miktarda şekerli yiyecek tüketerek bu ihtiyacın karşılanmasını tavsiye ediyor. Bilim adamları ayrıca bu araştırmanın diyet içecekler ve atıştırmalıklara rağmen neden obezitenin arttığını açıklayabileceğini belirtiyor. REUTERS
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Randevu Al