Kendinizi daha iyi hissetmenin yolları

Yüksek tempolu hayat hepimizi hem fiziksel hem de zihinsel olarak yıpratıyor. İşte kendinizi daha iyi ve mutlu hissetmenin yolları.

Kendinizi daha iyi hissetmenin yolları

Bizler de her geçen gün kendimizi daha iyi ve daha sağlıklı hissetmek için yeni yöntemler keşfetmeye çalışıyoruz. Hayata pembe gözlüklerle bakmıyor, bulutların üzerinde yürümüyor olabilirsiniz. Yine de hayatın stresinden uzaklaşıp kendinizi daha mutlu ve sağlıklı hissetmenin vakti geldi! Metronun yerin bin kat altına inen tünellerinde bile gülümseyebileceğinizi unutmayın! Stresin neden olduğu bu ruh halinden kurtulun, hem cildiniz hem de kendiniz için faydalı birşey yapın. Şimdi içinizdeki o sıkıntı hissinden kurtulup kendinizi iyi hissetmenin vakti geldi!

RUTİN! Kedinize bir rutin yaratın. Hergün kendinizi fiziksel ve ruhsal olarak daha iyi hissetmenin yollarından biri bağlı kalacağınız bir rutin bulmaktan geçiyor.

Günlük rutinler yaşadığımız stresi azaltmaya yardımcı oluyor ve hayatımızı şekillendiriyor. Bazen kaos ortamlarında bağlı kalmanız gerekn bir rutine ihtiyacınız olabilir. Çok eğlenceli bir seçenek olmamasına karşın sağlıklı beslenme kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Cipsler, çikolatalarla dolu bir abur cubur torbasıyla televizyonun karşısına geçmek kendinizi bir anlığına mutlu hissetmenize yardımcı olabilir ama bu sağlıksız besinleri yedikten sonra kendinizi berbat hissedeceksiniz. Yalnızca bir haftalığına sağlıklı beslenmeyi deneyin. Bir hafta sonra o yağlı cipslere elinizi bile sürmek istemeyeceksiniz.

MÜZİK DİNLEYİN

Müzik gerçekten modunuzu bir anda değiştirebilir. Eğer kendinizi iyi hissediyorsanız ağır tempolu depresyon şarkıları yerine daha hareketli ve canlı şarkılar dinleyin. Keyfinizi yerine getirebilecek başka bir alternatif de müzikaller! Grease gibi romantik müzikalleri izleyebilir ya da internetten Broadway müzikallerini izleyebilirsiniz.

ANLAMSIZ ŞEYLER YAPIN!

Gerçekten sevdiğiniz birşeyler yapın. Eğer kendinize bakmayı seviyorsanız, kendi kendinize güzel bir manikür seansı yapın. En önemlisi kendinizi ödüllendirin!

Bazen kendimize küçük ödüller vererek zihinsel rahatlamaya ulaşabiliriz. Yüz maskeleri, sevdiğiniz bir içecek ve güzel bir film, bütün gün üzerinizde biriken negatif duyguları yokedebilir. GÜLÜN Çok basit ve çok etkili! Kendinizi kötü hissediyorsanız gülmeyi deneyin. Keyfinizi yerine getirecek bir karikatür dergisi ya da komik videolar izleyebilirsiniz. Önemli olan gülmek ve kendinizi iyi hissetmek. Kendinize bir komedi dizisi bulun ya da arkadaşlarınızla vakit geçirin. Arkadaşlarınızla sohbet ederken atacağınız kahkahalar mental ve fiziksel modunuzu yükseltecek.

EGZERSİZ YAPIN

Bir saatlik uzun ve yorucu bir koşu yapmak zorunda değilsiniz. Yalnızca kalp ritminizi hızlandıracak ve sizi harekete geçirecek bir aktivite bulun. Bisiklete binebilir ya da bir yoga kursuna kayıt olabilirsiniz. Dilerseniz egzersiz dvdleri alıp evde egzersiz yapabilirsiniz.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Covid-19 salgını ile birlikte dijital sağlık okuryazarlığının gündeme geldiğini vurgulayan uzmanlar, gerek bilgi algılanmasında gerekse dijital ortaml
  • Neden maraton koşucuları daha iyi CEO oluyorlar?
  • Çok kabus görenler aslında şanslıymış! Gece kabus görmek, gündüz korkularla başa çıkmakta faydalı olabilir.
  • Başınıza ağrı mı saplandı, kaslarınızda gerilme mi var, sinirleriniz mi bozuldu, sindirim sıkıntısı mı çekiyorsunuz, yorgun mu hissediyorsunuz? Doğru
  • Yasın Beş Evresi Teorisi Nedir? 'Yasın beş evresi teorisi' nasıl gelişti, hangi alanlara uyarlandı? İnkâr, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme...
  • Doğru kişiyi bulmak ve âşık olmak istiyorsanız Aşkın Kuralları kitabındaki önerilere bir göz atın...
  • Randevu Al