Kendine güvenen çocuk sağlıklı büyüyor

Paylaş:

Kendine güvenen çocuk sağlıklı büyüyorYaşamları üzerinde kontrol sahibi olduklarına inanan çocukların, yetişkinliklerinde beden sağlıklarının daha iyi oldukları belirlendi.

“Psychosomatic Medicine" Dergisinde yayınlanan çalışmada, “kontrol odağı" özelliklerinin sağlık sorunları üzerindeki etkisi araştırıldı. İçsel ve dışsal olarak ayrılan “kontrol odağı", bireylerin kendileri ya da dışarıdaki olaylara etkileri olup olmadığı yönündeki inançlarını tanımlıyor. Yaşamları üzerinde etkileri olduğuna inananların kontrol odaklarının “içsel” olduğu, buna inanmayanların kontrol odaklarının ise “dışsal" olduğu belirtiliyor.

Araştırmacılar, doğumlarından itibaren izlenen ve 10 yaşında daha fazla içsel kontrol odağına sahip oldukları belirlenen 7 bin 500 İngiliz yetişkinin, 30 yaşlarında diğerlerine oranla daha az oranda “fazla kilolu ya da obez" olduklarını belirledi. Bu kişilerin büyük bölümü sağlık durumlarını daha “iyi" olarak tanımladılar ve daha düşük psikolojik stres seviyelerinde oldukları gözlemlendi.

KAYNAK : //www.bugun.com.tr/haber_detay.asp?haberID=29988