KENDİMİZLE BARIŞIK MIYIZ

KENDİMİZLE BARIŞIK MIYIZ

Hürriyet Aile     

Şimdiki aklım olsa, ne yapardım? Çok fazla kullanılan ve irdelenen kendi ile barışık olma durumu nedir?

 


Neden sıklıkla bu cümleyi kurma ihtiyacı duyarız? Psikolog Çiğdem Toksoy, konuyla ilgili bilgiler veriyor.
“Kendisi ile barışık insan kimdir? Kendisini olumlu ve olumsuz özellikleriyle, olduğu gibi kabul eden, kendisini seven, değerli bulan ve kendisine güvenen bir kişinin kendisi ile barışık olduğu düşünülebilir. Kendimizi nasıl algıladığımızla -ki buna “benlik algısı” diyoruz- başkalarının bizi nasıl algıladığı ne kadar birbirine yakınsa, kendimizi gerçekçi bir biçimde değerlendirdiğimiz, dolayısıyla o ölçüde kendimizle barışık olduğumuz söylenebilir.

İnsanın kendini olduğu gibi kabul etmesi pek de kolay bir iş değildir. Dışarıdan bize bakan biri rahat ve öz güveni yüksek biri olduğumuzu düşünse de beğenmediğimiz özelliklerimiz, içimizde fırtınalar koparıyor olabilir. Aynı şekilde çevremizden gelen eleştiri oklarını sakince karşılamakta zorlanır, hemen kendimizi savunma ihtiyacı duyarız. Çoğunluğumuz olduğu insanı değerli bulmakta, sevmekte zorlandığı için pek de kendiyle barışık yaşayamaz.

Hatalı davrandığımızı düşündüğümüz, özellikle de karşımızdakine zayıf taraflarımızı gösterdiğimiz anlarda, öfkemizi kendimize yönelttiğimizi fark edip böyle durumlar için kendimizi affetmeyi deneyebiliriz. Aynı şeyi öz güvenimizi korumak adına olmadığımız biri gibi davrandığımız ve kendi kendimizi içinden çıkılmaz durumlara soktuğumuz koşulları gördüğümüzde de yapabiliriz.

Kısacası, işe hayal ettiğimiz kişi olmadığımız için kendimizi affederek başlayabiliriz. Bu şekilde herkes bir gün kendi ile barışarak, kendine ve karşısındakine daha fazla güven duymayı başarabilecektir.”

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al