KEMOTERAPİYE KARŞI YEŞİL ÇAY

KEMOTERAPİYE KARŞI YEŞİL ÇAY

REUTERS

Yeşil çay,  kanserde kullanılan kemoterapi ilaçlarının etkilerini azaltıyor. İlacın etkisini ise artırıyor.

 


ABD'den Emory Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer  Küçük ile Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Doğukan  ve Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kazım Şahin tarafından yürütülen  bir araştırma kapsamında, yeşil çay, kemoterapi ilacı verilen ve böbrek hastalığı  oluşturulan ratlarda (büyük sıçan) denendi.

Prof. Dr. Kazım Şahin, kanser  tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçlarının oksidatif stres gibi bilinen birçok  yan etkisi olduğunu belirterek, ratlarda denenen yeşil çayın, bu yan etkileri  azalttığını saptadıklarını bildirdi.

Deneyde kullanılan ve böbrek rahatsızlığı oluşturulan ratlara, 2 hafta  süreyle kemoterapi ilacı ile birlikte yeşil çaydan elde edilen  “epigallocatechin-3-gallate” maddesini verdiklerini anlatan Prof. Dr. Şahin, bu  ratların, yeşil çay verilmeyen kontrol gurubundaki ratlarla karşılaştırmasını  yaptıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Kemoterapi ilaçları kontrolsüz çoğalan kanser hücrelerine etki ederken  aynı şekilde vücudumuzdaki fonksiyonların devamı için aşırı çoğalan normal canlı  vücut hücreleri üzerine de etki ederler.

Bu da normal hücrelerin zarar görmesine  ve yan etkilerinin ortaya çıkmasına neden olur. İşte bizim ratlar üzerinde  yaptığımız çalışmada bu yan etkinin yeşil çay ile azaltılabileceğini tespit  ettik.

Yeşil çay verilmeyen ratlarda kemoterapi ilaçlarının bilinen birçok yan  etkisi ortaya çıkarken, yeşil çayda bulunan 'epigallocatechin-3-gallate”  maddesini verdiğimiz ratlarda kemoterapi ilacının olumsuz etkisinin azaldığı,  kemoterapi ilacının etkisini ise olumlu yönde artırdığını saptadık.”

Prof. Dr. Şahin, araştırma sonucunda elde edilen bulguların kanser  hastaları için büyük önem taşıdığını ifade ederek, “Yeşil çayın antikanserojen  bir özelliğe sahip olduğu biliniyordu.

Bizim araştırmamızda hangi mekanizma ile  etkili olduğunu ortaya koyduk. Bundan sonra kemoterapi ilacı alan kanser  hastalarına yeşil çaydaki 'epigallocatechin-3-gallate' maddesi de verilerek  hastalığın yan etkileri azaltmak mümkün olacak” diye konuştu.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al