KELLİK İLAÇLARINA SIKI DENETİM

KELLİK İLAÇLARINA SIKI DENETİM

Milliyet

Sağlık Bakanlığı yardımcı ilaçları izlemeye aldı... Kilo verdiren, kelliğe çare olan, boy uzatan ve cinsel performansı artıran ilaçlar artık bakanlığın izni olmadan satılamayacak.

 


Takviye edici gıda veya tedavi edici yardımcı ilaç adı altında, kilo verdirici, boy uzatıcı, cinsel performansı artırıcı, sigara bıraktırıcı gibi insan sağlığı için tehlike oluşturabilecek hatta ölümlere yol açan ilaçlar artık Sağlık Bakanlığı’ndan izin alındıktan sonra satılabilecek.

Takviye gıdalar adı altında Tarım ve Sanayi bakanlıklarından izin alınmış olsa dahi, tedavi amaçlı olarak piyasaya sürülen ilaçlarda son sözü artık Sağlık Bakanlığı söyleyecek. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, hazırladıkları “Yardımcı ilaç tanıtım yönetmeliği” ile bu tür bitkisel ve yardımcı ilaçlar için “sağlık beyanı izni” şartı getirdiklerini belirterek, “Sağlık Bakanlığı’na sağlık beyanında bulunmayanlar, izin alamayanlar artık piyasada satış yapamayacak” dedi.

‘ŞARLATANLAR ENGELLENMELİ’

TBMM’de ak parti’nin doktor kökenli Gümüşhane Milletvekili Kemalettin Aydın, tedavi edici yardımcı ilaçların piyasada kontrolsüz satılmasına isyan ederek Akdağ’a şikâyette bulundu. Aydın, “Bitkisel tıbbi ürünler TV’lerden şarlatanlar tarafından reklam ediliyor. Sağlık Bakanlığı’ndan onay aldıklarını söylüyorlar. Bakanlık da alet oluyor. Uydu kanallarında sağlık haberleri tarzında programlar yapıyorlar.

Doç. Dr. gibi gibi doktor unvanlarını kullanarak halkı aldatıyorlar. Şarlatan ve şaklabanlar engellenmeli, umut bekleyen halkın bunlara yönelmesine set çekilmeli” dedi. Eski Eczacılar Birliği Başkanı Ak Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Domaç da Aydın’a destek vererek önlem alınmasını istedi.

Sağlık Bakanlığı üst düzey yetkilileri ise yönetmeliğin ayrıntılarını anlatırken, “Mesela, ‘şu bitkiyi sürerseniz ağrınız geçecek, kellik bitecek saçının çıkmasını yardımcı olacak’ şeklindeki ifadeler sağlık beyanı olarak kabul edilecek. Bakanlığa böyle beyan belgesi vermek zorunda olacaklar. Bakanlık olarak bilimsel açıdan uygun mudur değil midir diye bakacağız. Uygun bulunursa izin verilmeyecek ve piyasaya çıkarılmayacak” diye konuştu.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al