Kelliğe 'vampir' çözümü

İngiltere’de yayımlanan dermatoloji dergisi British Journal of Dermatology’nin yer verdiği bir araştırma kelliğe ilginç bir çözüm sunuyor.

Kelliğe 'vampir' çözümü

kellikİngiltere’de yayımlanan dermatoloji dergisi British Journal of Dermatology’nin yer verdiği bir araştırma kelliğe ilginç bir çözüm sunuyor.

‘Vampir’ tedavisi adı verilen sıradışı yöntem kellerin kanlarının alınıp, bundan saç çıkartan bir ilaç yapılmasıyla gerçekleşiyor. Kanın özel bir makineye yerleştirilip platelet-rich plasma (PRP) maddesinin ayrılmasıyla oluşturulan solüsyon daha sonra kafa derisine enjekte ediliyor. Bilim insanlarına göre bu solüsyon deriye enjekte edildikten sonra deri altında saç çıkmasına yardımcı yeni kök hücrelerin oluşmasına yardımcı oluyor. Saçkıran hastası olan bir grup üzerinde yapılan araştırma toplumun yüzde ikisini mağdur eden bu hastalığı engellemeyi amaçlıyor. 45 hasta üzerinde yapılan araştırmada PRP maddesinin enjekte edildiği hastalardaki saçsız bölgelerde önemli düzeylerde saç çıktığı gözlemlendi. Bilim insanları tedavinin daha yaygın olan erkek tipi saç dökülmesini de ameliyat olmaya gerek kalmadan engelleyeceğini düşünüyor. MİLLİYET