KEKEMELİK NEDEN OLUYOR

KEKEMELİK NEDEN OLUYOR

Habertürk
 
Çocuklarda görülen kekemeliğin nedeni büyük ölçüde stresten kaynaklanıyor. Sakın bu  durumda dalga geçmeyin

 


Aile desteği ve tedaviyle çocuklar kekemelikten kurtulabiliyor. Ergenlik döneminde kekemelikte yüzde 80 iyileşme görülüyor. Çocuklarla dalga geçilmeside kekemeliğe neden olabilir.

Denizli Devlet Hastanesi Psikologu Selma Döndüoğlu çocuklarda görülen kekemeliğin stresle birlikte görüldüğünü ve kekeme olan çocukların ebeveynlerinin de desteğiyle kekemelikten kurtulabileceklerini söyledi. Konuşma bozuklukların başında gelen kekemeliğin küçük yaşlarda ortaya çıktığını söyleyen Denizli Devlet Hastanesi Psikologu Selma Döndüoğlu, konuşurken ses, hece ve sözcüklerde uzatma yapılması, sözcüklerin tekrarlanması ve konuşurken duraklamanın kekemelik olarak tanımlandığını belirtti.

Kekemeliğin fizyolojik ve ruhsal rahatsızlık olarak ortaya çıkabildiğini söyleyen Psikolog Selma Döndüoğlu ruhsal rahatsızlıklar da stres, kaygı gibi faktörlerin kekemeliği ortaya çıkardığını bu faktörlerin ortadan kalkmasının konuşma bozukluklarını ortadan kaldırabileceğini dile getirdi.

"ERGENLİK DÖNEMİNDE YÜZDE 80 İYİLEŞME OLUYOR"

Kekemeliğin çocukluk döneminde tedavisinin daha kolay yapıldığını belirten Döndüoğlu, çocukların iletişim kurdukça konuşmalarının düzeleceğini söyledi. Döndüoğlu, "Kekemelik çocukluk döneminde atlatılabilecek bir durum. Özellikle ergenlik döneminde yüzde 80'lere varan iyileşmeler oluyor.

Yetişkinlikte bu oran azalıyor. Kekemeliğe neden olan koşullar değiştikçe çocuklar diğer insanlarla daha kolay iletişim kurabiliyor. Eğitimle kekemeliği düzeltmek de söz konusu. Çocuğun kelime haznesi genişledikçe kekemelik de iyileşme periyoduna girecektir" dedi.

ÇOCUKLARLA DALGA GEÇMEK DE KEKEME YAPABİLİR

Anne ve babalara tavsiyelerde bulunan Psikolog Selma Döndüoğlu sabırlı olunmasını, stresli durumların azaltılmasını ve kekeme çocukla kesinlikle dalga geçilmemesi gerektiğini belirterek şunları dile getirdi, "Kekeleyen çocuğun söylediklerini düzeltmek doğru değildir. Çocuğu dinleyip, sabırlı olun.

Söylediği kelimeleri doğrusu şu şekilde diye kesinlikle düzeltmeyin. Aile ortamında kontrolcü, baskıcı ve otoriter durumları ortadan kaldırın.

Bu ortamların kalmasıyla çocukta stres azalır ve çocuk daha az kekeler. Bir diğer önemli noktada çocukla kesinlikle dalga geçmeyin. Dalga geçilirse çocukta stres artacak stresle birlikte kekemelik tetiklenip şiddetinde artma olacaktır"

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al