KEKEMELER SUSMAYACAK

KEKEMELER SUSMAYACAK
Paylaş:

A.A

Kekemeliğe dikkat çekmek ve bilinci artırmak için bugün dünya genelinde kekemelikle ilgili konferanslar düzenleniyor.

Dünya nüfusunun yüzde 1'ini etkileyen kekemelik ve kekemelerin  sorunlarından bahsetmek üzere 12. Uluslararası Kekemelik Günü dolayısıyla  kekemelik, kekemeler, sorunları ve tedavi yöntemleri konusunda bilgi verilecek.

Fransız Le Point dergisine göre, kekemelerin içine kapandığı ve konuşmaya  cesaret edemediği, hatta bu kişilerin çevresindekilerin de nasıl davranacağını  bilmediği belirtildi. Bu sorunların altından kalkmak için kekemelikten  bahsedilmesi gerektiği, kekemelik ne kadar kısa zamanda fark edilirse tedavi  şansının o kadar fazla olduğuna dikkat çekildi.

Seslerin, hecelerin, kelimelerin söylenmesinde istemsiz, işitilebilir  veya sessiz tekrarlar ve uzatmalarla belirlenen konuşma akıcılığının bozukluğu  olan kekemelik, konuşmayla ilgili veya ilgisiz beden hareketleri ve mimiklerle  birlikte görülebiliyor. Kekemeliğin, heyecan, korku, kaygı ve utanma gibi daha  öznel duyguların belirtisi olduğu düşünülüyor. Ancak nedenleriyle ilgili ileri  sürülen görüşler oldukça farklı ve fazla. Kekemelik, diğer konuşma  bozukluklarının aksine konuşmanın bütününü etkiliyor. Tedavide izlenen yollar,  nedenlere bağlı olarak da çok ve farklı.