Kedi alerjisi nasıl ortaya çıktı?

Cambridge Üniversitesi bilim insanları, kedilere karşı alerjik reaksiyonun ne şekilde ortaya çıktığını buldu ve ilaç gelişiminin yolunu açtı.

Kedi alerjisi nasıl ortaya çıktı?

Cambridge Üniversitesi bilim insanları, kedilere karşı alerjik reaksiyonun ne şekilde ortaya çıktığını buldu ve ilaç gelişiminin yolunu açtı.

kedialerjiClare Bryant ve ekibi, bağışıklık sisteminin kedi alerjisini ne şekilde fark ettiğini ve bunun sonucunda öksürme ve hapşırma gibi semptomların ne şekilde ortaya çıktığını saptadı. Bu mekanizmayı bloke edecek ilaçlar kediye alerjisi olanlara yardımcı olacak. Araştırmacılar kedi tüyündeki partiküllerde bulunan proteinleri incelemiş. Bunlar kedi alerjisinden en çok sorumlu olan ince cilt kepekleridir. Yaygın olan bakteriyel bir toksinin varlığı halinde kedi alerjisi bedendeki özel bir yolu etkinleştiriyor. Bu şekilde bilinen semptomları ortaya çıkaran bir bağışıklık reaksiyonu harekete geçiriliyor. Ekip, önemli proteinlerin bağışıklık hücrelerini ne şekilde etkinleştirdiklerini bulmuş. Alerji mekanizmasının anlaşılmasından sonra artık klinik deneylerde kan zehirlenmesi gibi diğer hastalıklar için geliştirilmiş ilaçlar var ve bunlar olasılıkla kedi alerjisinden korunmak için ya da tedavi amaçlı kullanılabilecek diyor Bryant (Journal of Immunology) Alerjik reaksiyonlar, bağışıklık sisteminin bir tehlikeye karşı arışı reaksiyon göstermesiyle ortaya çıkar. Bağışıklık sistemi virüs veya bakteri yerine kedinin cilt kepekleri gibi alerjenleri tehlikeli olarak tanıyarak bir bağışıklık reaksiyonunu başlatır. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Randevu Al