Kaynanan mı var derdin var

Hacettepe Üniversitesi’nin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın desteğiyle yaptığı ve henüz taslağı açıklanan Kadına Şiddet 2014 raporundan ilginç sonuçlar çıktı.

Kaynanan mı var derdin var

Hacettepe Üniversitesi’nin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın desteğiyle yaptığı ve henüz taslağı açıklanan Kadına Şiddet 2014 raporundan ilginç sonuçlar çıktı.

Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü’nden Doç. Dr. İlknur Yüksel, araştırmayla ilgili TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerini Araştırma Komisyonu’na şu bilgileri verdi: kaynanagelin- En fazla dile getirilen şiddet biçimi, duygusal şiddet. Bunu en çok uygulayanlar da kayınvalideler. - Kadınların eşleri dışında gördükleri şiddet, yüzde 22 düzeyinde; bunu fiziksel şiddet ve arkasından yüzde 3’le cinsel şiddet takip ediyor.

CİNSEL ŞİDDET DIŞARIDAN

- Fiziksel şiddette ilk sırada baba, anne, ağabey ve küçük kardeş geliyor. Cinsel şiddet ise daha çok kadınların tanımadıkları kişilerden maruz kalınan şiddet biçimi. - Erken evlenen kadınlar için şiddet riski daha fazla. 15-59 yaş grubundaki kadınların yüzde 26’sı, 18 yaşından önce evlenmiş. Kadına yönelik bir şiddet biçimi olan erken evlilikler, büyük bir oranda aile kararıyla gerçekleşiyor.

YÜZDE 63’Ü DİNİ NİKÂH

- Erken yaşta evlilik için ‘yaş büyütme’ yoluna da gidiliyor. Araştırma, 18 yaşından önce evlenen kadınların yüzde 63’ünün nikâhını resmi imamların kıydığını gösteriyor. - Erken yaşta evlenen kadınların eşleriyle aralarındaki yaş farkı çok daha büyük. Erkeğin 5-9 yaş büyük olduğu evlilikler yüzde 45.4, 10 yaş büyük olduğu evliliklerin oranı ise yüzde 23. DOÇ. Dr. İlknur Yüksel, çocukluk döneminde evlenen kadınların maruz kaldığı şiddet içinse şunu söylüyor: “15 yaşından önce kadınlara herhangi bir şekilde istemedikleri bir cinsel davranış olup olmadığını sorduğumuzda da; yüzde 9’a yükseliyor çocukluk dönemindeki cinsel istismar...” HÜRRİYET ANKARA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Narsistik kişilik, “Tanrılaştırılmış ve gerçekçi olmayan bir öz önem duygusu” olarak tanımlanıyor.
  • Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen Uluslararası İletişim Günleri, açılış konferansıyla başladı.
  • Trafikte zaman kaybetme derdi olmadan, ofis ortamı yerine evinin konforundan çıkmadan çalışmak, yakın zamana kadar birçok kişinin hayallerini süsleyen
  • Uzmanlar, yardımsever olmanın, kişinin maddi - manevi verdiği desteğin daha iyi hissetmesini sağladığını vurguluyor.
  • Yapılan bir araştırmaya göre çalışanların en üretken olduğu zamanın pazartesi günü saat 10:01 olduğu ortaya çıktı.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Anksiyeteyi anlattı. ‘Kibir, öz beğenidir. Bencil insanlar bu yüzden mutlu olamıyor. Çünkü insanın psikolojik doğası yalnız y
  • Randevu Al