Katliam mağdurlarına Antalya terapisi

Anders Behring Breivik adlı caninin 76 kişiyi öldürdüğü saldırıdan etkilenen Norveçliler devlet tarafından Antalya’ya 21 günlük tatile gönderiliyor. Mağdurlar burada depresyonu yenecek, terapi görecek ve yaşadıklarını unutmaya çalışacaklar.

Katliam mağdurlarına Antalya terapisi

Anders Behring Breivik adlı caninin 76 kişiyi öldürdüğü saldırıdan etkilenen Norveçliler devlet tarafından Antalya’ya 21 günlük tatile gönderiliyor. Mağdurlar burada depresyonu yenecek, terapi görecek ve yaşadıklarını unutmaya çalışacaklar.

Haber1Norveç Sağlık Bakanlığı, 22 Temmuz 2011 tarihinde Anders Behring Breivik’in başkent Oslo’da düzenlediği bombalı saldırı ve Ütopya Adası’nda yaptığı katliamdan etkilenen gençleri Antalya’ya tatile gönderiyor. Norveç’ten çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu 3 bin 500 kişi, gruplar halinde 21 günlüğüne Antalya’ya gelerek, Akdeniz güneşinde tatil yapıp yaşadıkları depresyonu yenecek.  Bu kapsamda iki grup halinde toplam 300 kişi Antalya’ya geldi.

LARA VE BELEK’E GELDİLER

Norveç hükümetinin katliamdan etkilendikleri için Türkiye’ye tatile göndereceği 3 bin 500 kişinin ilk iki grubu 150’şer kişi halinde Antalya’nın turistik Lara ve Belek bölgesindeki otellerde tatil yapıyor. Rehabilitasyonun yanında bölgeyi gezen, tarihi ve turistik yerlerde gezinti yapan Norveçliler, sağlık hizmetini otelde ve özel hastanelerde alıyor. Norveçlilerin kafileler halinde Antalya’ya gelmelerinin turizm sezonunun hareketli olduğu haziran ayı başına kadar devam edeceği belirtildi.

MASRAFLAR DEVLETTEN

Merkezi Norveç’te bulunan Scandinav Life Center (SLC) şirketinin Türk ortaklarından Oya Demirel, geçen yıl Norveç’te 22 Temmuz’da meydana gelen ve biri Türk 76 kişinin öldüğü katliamın, insanlar hafızasında derin izler bıraktığını belirterek şu bilgileri verdi: “Norveç çok huzurlu bir ülke. Bugüne dek ne kavga, ne de terör yaşanmadığı için Oslo ve Ütopya Adası’ndaki terörist eylem Norveçlileri derinden etkiledi. 5 yıldan beri Norveç Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle yaşlıları Antalya’ya getiriyorduk. 65 yaş üstündeki herkese devlet bakmakla yükümlü olduğu için, yaşlılar tedavi amacıyla masrafları devlet tarafından karşılanmak üzere güneşli ülkelere tatile gönderiliyordu. 4 ay gece 4 ay gündüz olan ülkede yalnızlıktan ve karanlıktan doğan bunalan bu insanlar, lüks otellerde hem tatil yapıyor, hem fizyoterapi başta olmak üzere tedavi ediliyorlardı.

HEM TATİL, HEM TEDAVİ

Yaşlılar için hazırlanan bu yasa ve programa terör olayından sonra gençler de dahil edildi. Yaşlıların yanı sıra artık gençler de rehabilitasyon amacıyla Türkiye’ye tatile gönderiliyor. İnsanlar üzerindeki olumsuz etkilerin telafisinin ileride daha güç olacağını öngören devlet, gençleri sevgi görecekleri, hizmetin iyi olduğu, kışın bile günlük güneşlik bölgelere gönderme kararı aldı. Gelen ilk gruplar, tüm gün güneşlendiler, fizyoterapi aldılar. Türk psikiyatristler de Norveç’ten gelen meslektaşları eşliğinde, konuk gençleri tedavi etti.” DHA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Mevsimlerin insanlar üzerinde fizyolojik ve psikolojik pek çok etkisi bulunuyor. Karamsarlık ve depresyon aynı şey değil!
  • Biyoloji ve depresyon ilişkisi nasıldır? İstismar, çatışma ve ciddi hastalıkların depresyon üzerindeki etkisi nedir?
  • Erkeklerin intihar nedeniyle ölme olasılığının kadınlardan dört kat daha fazla olduğu ortaya çıktı. Erkekler kendilerini kötü hissettiğinde “iyi değil
  • Türkiye, Kovid-19 kaynaklı depresyon ve anksiyete vakalarının artışında Avrupa'da ilk sırada yer alan ülke oldu. Özellikle son dönemlerde büyük rağbet
  • Doğumdan sonraki ilk 2-4 haftaya dikkat! Lohusalık depresyonu, bebeğin yaşamını da etkiliyor.
  • Mevsimsel depresyonun sebep ve belirtileri nelerdir? Bu duygulanım rahatsızlığından korunmanın yolları ve iş yerinde verim artırıcı önlemler nelerdir?
  • Randevu Al