Karne sendromuna dikkat!

Ailelere tatil öncesi karne sendromu uyarısı geldi. Uzmanlar uyarıyor.

Karne sendromuna dikkat!

Uzmanlar, öğrencilerin ’Kötü karne sendromu’ ile ilgili velilere çocuklarıyla daha fazla ilgilenmelerini önerirken, "Kötü karne sendromu sadece çocukta korkuya neden olmuyor. Velilerin beklentilerine uygun olmayan bir karne ailede huzurun kaçmasına sebep olabiliyor. Veliler kötü karne şoku yaşamamaları için çocukları ile eğitim yılı boyunca yakından ilgilenmeli" dedi.

Uzmanlar, çocukta giderek kötü not ve karne korkusu oluşmasının aile içerisindeki iletişimde de sorun olabileceğinin bir göstergesi olduğuna dikkat çekti.

Uzmanlar şöyle konuştu:

"Aileler, çocukları ile öyle bir güven bağı kurmaya çalışmalı ki, çocuk karnesi kötü olduğunda anne ve babadan bunu saklama ihtiyacı hissetmesin. Sorunlar hakkında anne ve baba ile rahat konuşabilsin. Kötü karne geldiğinde cezalandırma ve tehditler uygun bir davranış biçimi değildir. Kötü bir karneye bir şans, hem de uyarı olarak bakmak lazım. Bu durum, hem çocuk hem veli için geçerli. İnsanlar, ’Ben çocuğumla ne kadar ilgilendim’ diyebilmeli. Başarıyı arttırmak için çözümler aranmalı ve tedbirler alınmalı." Sınıf tekrarının ya da kötü karnenin hayatın sonu olmadığını dile getiren uzmanlar,  kötü karne sahibi çocukları ile ailenin birlikte hareket etmesi ile ileride daha da başarılı olabilecek hayat tarzının da başlangıcı olabileceğine dikkati çekti.

 

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al