Karizmatik doğulmaz olunur!

Karizmanın doğuştan geldiğine mi inanıyorsunuz? ABD’li ünlü davranış bilimci Olivia Fox Cabane bu görüşte değil. Ona göre karizma adım adım kazanılabilir.

Karizmatik doğulmaz olunur!

Karizmatik tavırlarıyla kitleleri heyecanlandıran birçok isim aslında göründüğünden daha çekingen ve sönük bir karaktere sahip oluyor. ABD’nin önde gelen davranış bilimcilerinden Olivia Fox Cabane, “The Charisma Myth” (Karizma Efsanesi) isimli son kitabında anlık karizma edinme yöntemlerini uygulayanların nasıl başarılı olduğunu ele aldı. Cabane’a göre, karizma çoğu kişinin inandığı gibi doğuştan değil sonradan elde edilebilen bir özellik. Zira, “kişisel çekicilik sanatı” denilen bir tekniğin öğrenilmesiyle en sönük ve sıradan bir kişinin de bulunduğu ortamın en hayranlık uyandıran kişisine dönüşmesi mümkün oluyor. Dışadönük veya fiziksel olarak çekici olmayı karizmanın bir parçası olarak kabul etmeyen Cabane, karakterden ödün vermeden karizmatik cazibe yaratmanın püf noktalarını sunuyor:

OMUZLARI KABARTIN

Davranış bilimine göre, oturma şekli bir insanın düşünce ve duygu dünyasını ele veriyor. Araştırmalara göre, kendilerini olduğundan daha heybetli gösteren ve geniş bir alanda oturarak özgüvenli görünmeye çalışanların hormonal seviyeleri gerçekten de değişime uğruyor ve endişe salgılayan hormonları azalıyor. Bu yüzden, omuzları yükseltip gülümseyip kolları da olabildiğince geniş açmak olumlu bir izlenimin ana parçası oluyor.

DİNLEYİN

En iyi konuşmacılar karizma sahibi olanlardır. Fakat bu özelliği bulundukları ortamın yıldızı olma şansını karşısındakine vermelerine ve onları dikkatle dinlemelerine borçludurlar. Zira, insanlar kendilerini iyi hissettirenlere hayranlık duyuyor.

ALO DEMENİN SIRRI

TELEFONDA DA KARİZMATİK OLUNUR

Telefonu içten ve coşkulu açmak karizmatik olma şansını yok eder. Dikkatli bir şekilde açıp karşıdakinin kim olduğunu öğrendikten sonra ses tonunu değiştirmek o kişiye kendini özel hissettirir. Yapılan aramalarda önce “Uygun muydun?” diye sormak, gelen aramalara çok geç dönmemek de karizmaya destek olur. En iyi sonucu almak için telefon görüşmelerinde mutlaka ayağa kalkmak, gözleri kapamak ve gülümsemek (karşıdaki görmese bile) hem daha enerjik hem de daha dikkatli olmayı sağlar.

EL SIKIŞMA SİHRİ

İnsanlar için genellik ilk izlenimin en önemli parçası olan kıyafeti gölgede bırakan davranış, kendinden emin bir şekilde el sıkışmaktır. Elleri başparmak diğerlerinden olabildiğince uzakta kalacak şekilde geniş açarak ilk el uzatan olmak karizma kazandıran bir hamledir.

ORTAMI YUMUŞATMAK

Sosyal bir ortamda her zaman işler yolunda gitmediğinden oluşan tatsız bir durumda gerginliği dengeleyen olmak kazandırır. Sorun yaşanan kişinin gözleriyle normalden daha uzun süre temas kurmak, kavga etmek veya geri çekilmek yerine yanına yaklaşmak karizmayı korumaya yardımcı olur.

ANLIK İPUÇLARI

Her cümlenin sonunda kasıtlı olarak ses tonunuzu düşürün. Sürekli baş sallayarak dinlemeyi bırakın, söze başlamadan önce mutlaka tam iki saniye durun. MİLLİYET

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikolojisi bozulan kişilerde aşırı duygusal yoğunluk ve aşırı üzüntü hali oluştuğunu belirten uzmanlar, kişide aniden sebepsiz yere ağlamalar ve ani
  • İçerisinde bulunduğumuz çağın hızlı değişim çağı olduğunu belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu değişime ayak uydurmak için zihinsel konfo
  • Hayatınızda en çok neyi erteliyorsunuz? En çok neyi erteliyoruz? Hayatınızdan neler eksiliyor? Nasıl karar vermeli ve nasıl adım atmalı?
  • Halk arasında çalma hastalığı olarak bilinen “kleptomani” yaşayan kişilerde, çocukluk döneminde yaşanan ruhsal travmaların etkili olduğunu belirten uz
  • Pandemi sonrası dünya ölçeğinde ekonomik ve sosyal olarak ortaya çıkan eşitsizliklerin tüm dünyada ruh sağlığını bozduğuna dikkat çeken Psikiyatrist P
  • Psikiyatrik hastalıklar ağrıya neden olabiliyor. Yandaş hastalık ağrının şiddetini etkiliyor.
  • Randevu Al