Kargaların muhteşem zekâsı

Kargalar şehir hayatına uyum sağlamış, uzun yaşayan, efsanelerle, masallarla ve mitlerle zekâsını kanıtlamış, bir çok deneyde kullanılan tanıdık bir kuş ailesini oluşturuyor. Ancak ne ilginçliklerini ne de zekâsını anlamak için bu kadarı yeterli değil…

Kargaların muhteşem zekâsı

Çoğu bilimci için tuhaf, yaratıcı, zeki hatta ilginç atfedilen kargaların bilinen ve bilinmeyen yönlerine bir göz gezdirelim: Corvus cins ismiyle anılan karga cinsi içerisinde Dünya’nın çeşitli bölgelerinde yaşayan, serçeden şahin büyüklüğüne kadar değişen büyüklüklerde 50’den fazla bilinen tür bulunmaktadır. Yine soyu tükenmiş ve bu cinse ait olduğu bilinen 20 civarı tür fosili örnekleri bulunmaktadır. Etiyopya’dan Kuzey Amerika’nın batısına kadar çok geniş bir çevrede yaşama adapte olabilmiş bu cinse ait türler bizleri yeterince şaşırtabilecek kadar yetenekliler.

PARFÜM SÜRÜYORLAR

Çok doğru bir metafor olmasa da, karıncaları yuvarlayarak eziyorlar ve vücutlarında gezdirerek adeta parfüm sürer gibi tüm vücutlarını karıncaya buluyorlar. Karıncaların salgı sıvısı olan formik asit ise parazitleri kargalardan uzak tutuyor ve bu şekilde korunuyorlar.

SAHİPLERİNE İSİM TAKIYORLAR

Kargalar 200 ile 10.000ler  arasında değişen kalabalık gruplar halinde (genellikle çiftleşme zamanları dışında) tüner ve yaşarlar. Bunun için ise bol yiyecek rezervi olan yerleri tercih ederler. Bu durum çok olağan gibi görünse de aslında çok ilginç bir özelliklerinin ortaya çıkmasını da sağlamış gibi görünüyor. Onlarca tür çoğu birbirinden farklı olan ses tonları ve seslenme biçimlerine sahiptir hatta bir çok tür yiyeceğin bol olduğu yerlere tünediğinde ‘kendilerinin başka bir yerde olduğunu düşündürecek’ farklı sesler çıkarabilmekte ve avcılarını yanıltabilmektedir. [1] Sahipli kargaların ya da belli bölgelerde uzun süre yaşayan kargaların özel olarak bildikleri bazı insanların çevresindeyken başka hiç bir zaman çıkarmadıkları özel sesler çıkardıkları kaydedilmiş ve 1991’de yayımlanmıştı. [2]

ÇİN YEMEĞİ VE PATATES KIZARTMASI YİYORLAR

Çok zeki olmalarının sonucu mu yoksa çok zeki olmalarına mı sebep olduğu bilinmese de, bir çok karga türünün oyunlar ürettiği ve oynadığı bilinmektedir. Zekâlarının göstergesi olan örnekleri artırmak, ancak bir çok bilimci için zekâlarının önemli sebeplerinden birisi çok çeşitli (1000 çeşit olarak listelenmiştir) diyet listelerine sahip olmaları: çiftçileri rahatlatacak şekilde tarlalardaki böcekleri, örümcekleri, diğer kuşları, çekirdek ve diğer yemiş çeşitlerini, patates kızartması, hamburger, çin yemeği, insan kusmuğu, kızarmış tavuk, meyve çeşitleri, kurbağaları ,toprak solucanlarını, yumurtaları ve hatta fareleri yiyebilirler. [3]

 “KUŞ BEYİNLİ” DEĞİLLER!

Kuş dünyasının Einstein’ı olarak bilinen kargalar, çok bilinmeyenli denklemler çözebilir, birçok memeli hayvan için bile zor sayılabilecek testlerin üstesinden kolaylıkla gelebilir. Burada farklı parametreleri kullanarak ilişkisel eşleştirme yapan kargaları izleyebilirsiniz.

BİLİMFİLİ

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al