Deprem Travma Psikolojisi

Kardeşi Olmayan Çocukların Psikolojisi

Tek çocuk olmak çocukların ebeveynlerinden daha fazla ilgi görebileceği doğru olsa da, bu her zaman bencilliğe veya bencilliğe yol açmaz. Çocuğunuzun çok yönlü bir insan olması için bir kardeşe ihtiyacı olup olmadığını merak ediyorsanız, aklınızda bulundurmanız gerekenler var…

Kardeşi Olmayan Çocukların Psikolojisi

Bir çocuk yetiştiren ebeveynlerin sahip olabileceği tüm endişelerden, kesinlikle bırakabileceğimiz bir tanesi: “tek çocuk sendromu” korkusu.

Tek çocuk ebeveynleri sadece çocukların paylaşmakta, diğer çocuklarla sosyalleşmekte ve uzlaşmayı kabul etmekte zorlanabileceğini söylediğini duydunuz mu? Bu sözde "tek çocuk sendromu", kendi çocuğunuza hemen bir kardeş verme konusunda sizi daha fazla endişelendiriyor mu?

Ancak araştırmacıların ve psikologların sadece çocuk sendromu hakkında söylediklerini öğrenmek sizi şaşırtabilir. Çocuğunuzun çok yönlü bir insan olması için bir kardeşe ihtiyacı olup olmadığını merak ediyorsanız, aklınızda bulundurmanız gerekenler burada.

'Tek çocuk sendromu'nun kaynağı nedir?

Kardeşi olmayan çocukların uzun bir olumsuz davranış özellikleri listesine sahip olduğu söyleniyor.

Tek çocuk olma konusunda bazı çalışmalar ve araştırmalar, bazı bulguların bilimsel olmadığı ve kusurlu olduğu konusunda fikir birliğine varıyor.

Tek çocuk sendromunun özellikleri;

- Şımarık çocuklar

- Bencil/kendine kapanık çocuklar

- Uyumsuzluk

- Çocukluk  depresyonu

- Otorite sorunları

- Antisosyal ve yalnız olarak tanımlamıştır.

Ayrıca tek çocuk olmanın eksikliği yalnızlık ve antisosyal eğilimlere neden oluyor. Hatta bazıları bu etkilerin yetişkinliğe taşındığını, sadece çocukların iş arkadaşlarıyla geçinmekte zorluk çektiğini, yaşlandıkça eleştiriye karşı aşırı duyarlılık gösterdiğini ve sosyal becerilerin zayıf olduğunu düşünüyor.

Ancak bu teori popüler kültüre girmiş olsa da (doğum sırası teorilerinin yanında), aynı zamanda büyük ölçüde asılsızdır. Daha yakın tarihli araştırmalar, tek çocuk olmanın sizi kardeşleri olan bir akrandan mutlaka farklı kılmadığını göstermiştir. Bir kardeşin olmaması sizi bencil veya antisosyal olmaya itmez.

Araştırmalar tek çocuk sendromu hakkında ne diyor?

Yapılan araştırmalarda, bir çocuğun gördüğü ekstra ilginin olumlu olabileceği bulundu. Ayrıca, belki de sevgiden yoksun olmadıkları için bağlanmaya daha az ihtiyaç duyuyorlardı.

Bir başka araştırmada ise sadece çocuklar üzerinde yapılan 115 araştırma analiz edildi. Bu çalışmalar başarılarını, karakterlerini, zekalarını, uyumlarını, sosyalliklerini ve ebeveyn-çocuk ilişkisini inceledi. Yeni araştırmalar, tek başına büyümenin beynin yapısını değiştirdiğini gösteriyor. Kardeşi olmadan büyüyen çocukların, kardeşleri olmayanlardan farklı bir beyin yapısına sahip olma ihtimali yüksek.

Önceki bulguları doğrulayan testler, yalnızca çocukların yaratıcılık konusunda kardeşleri olanlardan daha iyi performans gösterdiğini, ancak “uyumlu” kişilik özelliklerinde sürekli olarak daha düşük puanlar aldıklarını gösterdi.

Sadece çocuklar her zaman istediklerini elde etmek isterler, paylaşamazlar ve genellikle bencildirler. Ya da uzun süredir devam eden önyargı böyle gider. Ancak son araştırmalara göre, bu iddialar abartılıyor.

Sadece çocukların yüzde yirmi beşi ebeveynleri ile olan ilişkilerini olumlu buluyor. İlk doğanların yüzde 24'ünün hemen altında, ortanca çocukların yüzde 20'si ve en küçük çocukların yüzde 18'i de ebeveynleri ile çok iyi ilişkiler bildirdi.

Tek çocuk yalnız çocuk mudur?

Kardeşleri olan çocukların çoğu, oyun buluşmalarına gidiyor ve kreşe, anaokuluna kaydoluyor ve çocukluklarının çoğu için sosyal ortamlarda bulunuyor.

Sadece mutlu ebeveynler mutlu bir nesil yaratabilir

Sadece mutlu ebeveynler mutlu bir nesil yaratabilir. Çocukların zihninde iyi bilinçaltı izlenimleri oluşturmak için ebeveynler ve çocuklar arasında iyi bir iletişim olmalıdır. Sadece stresten arınmış ebeveynler çocuklarına stressiz bir yaşam sürmeyi öğretebilir.

Çocuklarıyla kolayca iletişim kurabilirler. Çocuklar, her zaman stres altında olan ebeveynlerle konuşmak istemezler. Bu tür ebeveynlere fikirlerini, düşüncelerini ve sorunlarını aktarmak istemezler. Bu nedenle, ebeveynlerin stresten uzak kalması gerekir.

Ebeveynlerde stresin nedenleri

- Hep geçmişte yaşamak

- Olumsuz konuşma ve yaklaşım

- Çocukların önünde hatalarımızı kabul etmemek

-  Çocuklarda sürekli kusur bulmaya çalışmak

-  Çocuklarla konuşurken kişisel imajını korumak

- Yüksek beklentiler

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Çocuğun depremle ilgili soruları yaşına uygun şekilde cevaplanmalı.
  • Üsküdar Üniversitesi ve Çocuk Gelişimi ve Eğitimcileri Derneği iş birliğinde düzenlenen Sağlık Alanında Koruyucu, Önleyici ve Destekleyici Çocuk Geliş
  • Depremzede çocuklara psikolojik müdahale nasıl olmalı?
  • Çocuklarda ortaya çıkacak tuvalet kaçırma ve bebeksi konuşmaya dikkat!
  • Hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan sosyal medya, sanal zorbalıkla da sıklıkla gündeme geliyor.
  • Felaketler karşısında her çocuk farklı tepkiler verebiliyor.
  • Randevu Al