Karakolların imajı düzelir mi?

eng Şui felsefesine göre dekorasyon karakolların imajını düzeltir mi?

Karakolların imajı düzelir mi?
Paylaş:

Feng Şui felsefesine göre dekorasyon karakolların imajını düzeltir mi?

FengsuiEmniyet Genel Müdürlüğü, polis merkezlerinde daha rahat çalışma ortamı sağlamak ve karamsar havadan kurtarmak için Feng Şui felsefesine göre dekorasyon yapacak. Geçmişte sıklıkla yaşanan karakolda işkence sonucu ölüm haberleri hafızalardan silinmezken günümüzde de dayak görüntüleriyle sıkça gündeme gelen karakollar, Çin öğretisinin ürünü olan Feng Şui ile insanların sempatisini kazanıp olumsuz imajını yıkabilecek mi? Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan:

Mevlana ve Yunus’un sözleri yeterli

PROF. DR. NEVZAT TAHRAN “POLİS merkezleri, karakollar halk arasındaki tabirle “negatif” yerler. İnsanların sorgulandığı, geçmişte kötü uygulamaların olduğu yerler. Feng Şui yersiz. İnsanları oradaki felsefe rahatlatmıyor, oradaki polislerin davranışları rahatlatıyor. Oralara bizim Mevlânâ’dan, Yunus’tan bazı sözlerin asılması, onlarla ilgili bazı sembollerin olması yeter.”

Feng şui nedir?

“Rüzgâr” ve “su” anlamına gelen, doğada var olan yaşam enerjisini, mekânlarda harekete geçirme yöntemlerini gösteren eski bir Çin öğretisidir. Bir yerin “iyi bir Feng Şui” ye sahip olması oranın doğayla uyum içinde olması, “kötü bir Feng Şui” ye sahip olması ise doğayla uyumsuz olmasıdır. Bir dekorasyon stili değil, dekorasyon stili ile uyumlu bir disiplindir. HABERTÜRK