Karabiberli dondurma ister misiniz?

Hindistan'da en çok dondurma tüketen insanlar Guceratlılar.

Karabiberli dondurma ister misiniz?

Kim dondurmasında karabiber ister? Ya da fındık parçalı, etrafına Hint tatlısı laddu sarılmış dondurmaya ne dersiniz?

Ağzınız sulanmıyor ya da suratınız buruşmuyorsa, betel yaprağıyla sarılmış, gümüş varakla kaplanmış baharatlı dondurma nasıl olur?

Veya dondurmanıza taze zencefil ya da kakule koymasına ne dersiniz?

Yemek yazarı Marryam H Reshii, "Dünyanın başka herhangi bir yerinde bunlar kulağa delice gelebilir ama eyaletimiz Gucerat'ın dondurmalarıyla ünlü olmasının nedeni bu malzemeler" diyor.

Gucerat Hindistan'ın dondurma bölgesi. Devletin kazancının yüzde 12'si, yaklaşık 1,3 milyar dolar, dondurma satışlarından geliyor. Bölgedeki büyük küçük 50 dondurma üreticisi için işler oldukça yoğun.

Hindistan'ın en eski dondurma fabrikaları bu bölgede bulunuyor. Bölgedeki en büyük fabrikalardan biri olan Vadilal 1907'de ev yapımı dondurmaları şişelerle ithal etmeye başlamıştı.

Başka bir büyük dondurmacı olan Havmor ise girişimci bir Pencaplı göçmen tarafından 1944'te Pakistan'da açıldı.

Guceratlıların tatlı yemeyi sevmesi ve yemekte yeniliklere açık olması, ayrıca yazların uzun ve sıcak, sütün kaliteli ve elektriğin bol olması da duruma katkı sağlıyor.

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Covid-19 salgını ile birlikte dijital sağlık okuryazarlığının gündeme geldiğini vurgulayan uzmanlar, gerek bilgi algılanmasında gerekse dijital ortaml
  • Neden maraton koşucuları daha iyi CEO oluyorlar?
  • Çok kabus görenler aslında şanslıymış! Gece kabus görmek, gündüz korkularla başa çıkmakta faydalı olabilir.
  • Başınıza ağrı mı saplandı, kaslarınızda gerilme mi var, sinirleriniz mi bozuldu, sindirim sıkıntısı mı çekiyorsunuz, yorgun mu hissediyorsunuz? Doğru
  • Yasın Beş Evresi Teorisi Nedir? 'Yasın beş evresi teorisi' nasıl gelişti, hangi alanlara uyarlandı? İnkâr, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme...
  • Doğru kişiyi bulmak ve âşık olmak istiyorsanız Aşkın Kuralları kitabındaki önerilere bir göz atın...
  • Randevu Al