Kara ölüm neden etkisiz

Almanya'daki Tübingen üniversitelerinden bilim insanları Kara Ölüm'e yol açan mikrobun genetik şifresini yeniden yapılandırdılar.

Kara ölüm neden etkisiz
Paylaş:

Almanya'daki Tübingen üniversitelerinden bilim insanları Kara Ölüm'e yol açan mikrobun genetik şifresini yeniden yapılandırdılar.

Haber2Kara Ölüm, 1347-1351 arasında Avrupa'da 25 milyon insanı, yani nüfusun yarısını öldürmüştü. Yalnızca İngiltere'de, ara şt ı rmada DNA' lar ı ndan yararlanılanlar dâhil olmak üzere 1.5 milyon kişi öldü. Salgının nedeni, tahmin edildiği gibi, bugünkü tüm veba türlerinin atası olan Yersinia pestis bakterisinin bir cinsiydi. Nature dergisinde yayınlanan araştırmanın temelinde iki temel soru yatıyor. Biri, Ortaçağ'daki veba ile diğer veba salgınları, örneğin, 6'ncı yüzyılda doğu Akdeniz'deki salgın arasında nasıl bir bağ var? Diğeri de, yılda 2 bin kadar insanın hayatına mal olan günümüz vebası niçin Ortaçağ'daki veba kadar bulaşıcı değil? Soruların cevabı epidemiyolojiye önemli katkılar sağlıyor. Aslında, Kara Ölüm'le önceki veba salgınları arasında bir bağ yok. Eski salgınlar ya Yersinia'nın soyu tükenmiş bir türüne, ya da bambaşka bir şeye dayanıyordu. Ayrıca, bilim insanlarının deyişiyle, günümüz vebasının yol açtığı salgınların "kökenleri Ortaçağ'da olsa bile", Ortaçağ Yersinia'sının genetik şifresinde onu vebanın bugünkü türlerinden daha ölümcül yapacak hiçbir özellik yok. Yani Kara Ölüm'ün nedeni tek başına katil bir bakteriden ibaret değil. İklim, toplumsal koşullar, kurbanların genetiği ve başka hastalıklarla etkileşimler dâhil, sayısız etmenin birleşimi böyle bir salgına sebebiyet vermiş olabilir. Hâlâ aramızda olan ve modern antibiyotiklerle tedavi edilebilen vebanın niçin Ortaçağ'daki kadar bulaşıcı olmadığına gelince, bunu da Ortaçağ şartlarında yaşamamamıza bağlayabiliriz. THE NEW YORK TIMES