Kar körlüğünden korunma yolları

Sabah kalkıldığında bembeyaz bir manzarayla karşılaşmak herkesi mutlu eder. Fakat çok sevilen karın gözlerimize olumsuz etkileri mevcut. Kar körlüğü adı verilen bu olumsuz etki korunması ve tedavi kolay bir rahatsızlık.

Kar körlüğünden korunma yolları

Ancak bu durum ilerlerse muhakkak bir doktora gidilmelidir.

KAR KÖRLÜĞÜ NEDİR?

Kar körlüğü, güneş ışıklarının karlı, buzlu zeminlerden yansıyarak gözdeki kornea tabakasını yakmasıdır. Fakat bu olay sadece kar ve buz kaplı zeminlerde değil durgun su yüzeyi açık ve düzlük alanlarda da olmaktadır. Korneaya zarar veren unsur ise güneş ışınları içinde bulunan morötesi ışınlardır.

KAR KÖRLÜĞÜ NASIL OLUR?

Göz yapısı gereği ortamda ışık miktarı azaldığında daha fazla ışık almak için büyümekte, ortamdaki ışık artığında ise kendini korumak için küçülmektedir. Göz merceğinin daha fazla ışık almak için büyüdüğü bulutlu havalarda göz merceğinden içeri daha fazla ışık girerek korneada yanık oluşturmaktadır.

KAR KÖRLÜĞÜ BELİRTİLERİ

Kar körlüğünün ilk belirtileri arasında gözde kuruma ya da sanki gözde kum tanesi varmış gibi hissetmek bulunur. Ayrıca gözde ışığa karşı aşırı hassasiyet, gözden sürekli yaş gelmesi, gözde ağrı hissedilmesi belirtiler arasındadır.

Bunlar dışında bu belirtiler biraz daha ilerlerse gözleri hareket ettirmek ve açıp kapatmada zorlanmalar olup gözlerde şişlikler oluşabilir. Korneada oluşan yanık nedeniyle geçici görme kayıpları yaşanabilir.

KAR KÖRLÜĞÜ TEDAVİSİ

Yapılacak ilk iş gözün ışığa daha fazla maruz kalmasını önlemektir. Mümkünse gözün yıkanması ve yoğun gözyaşı tedavisi uygulanabilir. Ayrıca göz pansuman ile kapatılabilir ya da göz kapakları üzerine soğuk kompres uygulanabilir.

Fakat bu durumda göz kesinlikle ovuşturulmamalıdır. Çünkü kuruluk sebebiyle göz kapağı ve gözün birbirine aşırı sürtünmesi ile ağrıya neden olabilir.

KAR KÖRLÜĞÜNE KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER

- Şiddetli ışık kaynaklarına doğrudan bakılmamalı

- Ultraviyole yani koruyucu özelliği olan gözlükler kullanılmalı

- Gözün karla temasını engellemek için mümkün olduğu kadar koyu nesnelere bakmaya çalışılmalı

- Göz kuruluğu olan hastaların soğuk havalarda mutlaka gözyaşı tedavilerini ihmal etmemeli.

A.A

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Covid-19 salgını ile birlikte dijital sağlık okuryazarlığının gündeme geldiğini vurgulayan uzmanlar, gerek bilgi algılanmasında gerekse dijital ortaml
  • Neden maraton koşucuları daha iyi CEO oluyorlar?
  • Çok kabus görenler aslında şanslıymış! Gece kabus görmek, gündüz korkularla başa çıkmakta faydalı olabilir.
  • Başınıza ağrı mı saplandı, kaslarınızda gerilme mi var, sinirleriniz mi bozuldu, sindirim sıkıntısı mı çekiyorsunuz, yorgun mu hissediyorsunuz? Doğru
  • Yasın Beş Evresi Teorisi Nedir? 'Yasın beş evresi teorisi' nasıl gelişti, hangi alanlara uyarlandı? İnkâr, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme...
  • Doğru kişiyi bulmak ve âşık olmak istiyorsanız Aşkın Kuralları kitabındaki önerilere bir göz atın...
  • Randevu Al