KANSERİN SIRRI ÇÖZÜLÜYOR

A.A

Bir kanser hastasının DNA'sının şifresi çözülerek, hastalığın genetik kökenlerinin izini sürüldü.

Washington Üniversitesi bilim adamları, kemik iliğindeki kan yapıcı  hücrelerin kanseri olan akut myeloid lösemi (AML) hastası bir kadından iki örnek  alarak DNA'daki farklılıkları incelediler.

Örneklerden biri sağlıklı deri hücrelerinden diğeri ise kanserli  hücrelerin olduğu kemik iliği dokusundan alındı.
 
Nature dergisinde yayınlanan araştırmada bilim adamları, kadının AML  hastalığına yakalanmasına yol açtığı düşünülen 10 gen mutasyonu tanımladılar. Bu  mutasyonlardan sadece ikisinin hastalıkla bağlantısı daha önce biliniyordu.

Araştırmacılar, alınan tümör örneğindeki neredeyse her hücrede bu ana  mutasyonların dokuzuna rastladılar.

Bu mutasyonlardan üçünün normalde tümör gelişimini bastıran genlerde,  dördünün kanserin yayılmasıyla bağlantılı genlerde bulunduğu, bir diğerinin de  ilacın hücrelere iletilmesini etkilediği ve böylece muhtemelen kanser tedavisine  direnci tetiklediği belirtildi.
        
KANSER ARAŞTIRMASINDA DÖNÜM NOKTASI
      
Diğer çoğu kanserde olduğu gibi AML de yaşamı süresince insanların  DNA'sında biriken mutasyonlardan ortaya çıkıyor. Ancak, bu değişikliklerin  mahiyeti ve kontrolsüz hücre çoğalmasına yol açan biyolojik süreci nasıl  etkilediği tam olarak bilinmiyor.
 
Washington Üniversitesi bilim adamları, kansere yol açan mutasyonları  tespit etmek için, gen sıralama tekniğini kullandılar. Bu tekniğin diğer kanser  türlerine de uygulanabileceği ve böylece yeni ilaçların geliştirilebileceği  belirtildi.

ABD İnsan Genomu Araştırma Enstitüsü'nün eski başkanı Dr. Francis  Collins, bunun "kanser araştırmasında bir dönüm noktası" olduğunu söyledi.

Collins, bu araştırmanın kanserin mahiyetini tam olarak anlama dönemini  başlattığını, teşhis, önleme ve tedavide yeni yaklaşımların geliştirilmesinde  ümit vadettiğini kaydetti.

İngiltere'deki Kanser Araştırma kurumundan Kat Arney de "Bu sadece  löseminin değil diğer kanser türlerinin de anlaşılmasında çok önemli bir  araştırma. Teknolojideki gelişmeler sayesinde artık kanser hücrelerindeki genetik  gizemleri çözmek mümkün" dedi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al