Kanserin psikolojik boyutu ihmal ediliyor

Uzmanlar uyardı: Kanserin psikolojik boyutu ihmal ediliyor.

Kanserin psikolojik boyutu ihmal ediliyor

Yüksek moral gücünün kanser tedavisinde başarıyı etkileyen en önemli unsurlardan biri olduğunu söyleyen Hematolog Doç. İsmail Sarı, sağlık çalışanlarının genellikle hastalığın birincil tedavisine odaklandığını ve psikolojik etkilerin göz ardı edildiğini vurguladı, “Bu hasta grubunda ihmal edilen nokta anksiyete ve depresyondur” dedi.

Hematolojik Onkoloji Derneği’nin KKTC'de düzenlediği 2. Ulusal Kongresinde, hematolojideki son gelişmelerin yanı sıra hastaların kanser algısı ve tedavi sürecine verdikleri psikolojik tepkilere dikkat çekildi. Dernek tarafından düzenlenen ‘Hayata Tutunma Öyküleri’ yarışması ödül törenin de yapıldığı kongrede, kanser hastalarına yaklaşım ve psikolojik destek masaya yatırıldı.

Dernek Genel Sekreteri Doç. Dr. İsmail Sarı, özellikle hematolojik kanserlerin tedavi sürecinde hastanın psikolojik sorunlarının ihmal edildiğini dile getirdi. Sarı, "Genelde hastalığın tedavisine ağırlık veriliyor, birincil tedaviye odaklanıldığında hastanın psikolojisinin göz ardı edildiği ve çok önemsenmediği görülüyor. Anksiyete ve depresyon durumunu gösteren ölçekleri psikologlarla birlikte değerlendirilip anksiyetesi yüksek hastalarda tedbir alınmalı, gerekirse ilaç ve terapi uygulanmalı" dedi.

PROF. ÇAĞIRGAN: TÜRKİYE’DE KANSER PSİKOLOĞU YETERSİZ

Sarı, hastanın hastalığı hakkında iyi bilgilendirilmesinin, Kongre Başkanı Prof. Dr. Seçkin Çağırgan ise hastanın psikolojik olarak tedaviye hazırlanmasının önemine vurgu yaptı. Türkiye’de kanser psikoloğu sayısının yetersiz olduğuna dikkat çeken Çağırgan, “Moral gücü yüksek olanların tedavi süreci daha iyi geçiyor, motive olmayanların tedavi sonuçları olumsuz oluyor” tespitinde bulundu.

NTVBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: