KANSERİN ÇARESİ

KANSERİN ÇARESİ

DHA

Uzmanlar kanserden kurtulmanın ve korunmanın en önemli nedenini açıkladı. İşte sağlık önerileri.

 


Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Ayfer Haydaroğlu, "Muayeneden kaçınmaları sebebiyle erkeklerde prostat ve kalın bağırsak kanserlerine daha geç tanı konuluyor. Erkekler kanser konusundaki biraz duyarsız" dedi.

Manisa İl Sağlık Müdürlüğü ve Aile Hekimleri Derneği tarafından Saruhan Otel’de aile hekimlerine yönelik kanser konulu konferans düzenlendi. Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyoistatistik ve Tıbbi Bilişim Ana Bilim Dalı öğretim üyesi uzman Dr. Gül Kitapçıoğlu, ’Kanser Epidemiyolojisi ve Korunma’ konulu sunumunda kanser riskinin doğru beslenme, fazla kilolardan korunma, fiziksel egzersiz ve sigaradan uzak kalma ile yüzde 60-70 azaltılabileceğini söyledi.

Tüm kanser ölümlerinin yüzde 70’inin az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde görüldüğüne dikkat çeken Dr. Kitapçıoğlu, meyve, sebze, zeytinyağı, sıvı yağ, balık yağı gibi besinlerin kanser riskini azalttığını, alkol, kırmızı et, hayvansal yağlar, tuzlu gıdalar, ızgara (direkt ateşte pişirme), salamura besinler ve bekletilmiş gıdaların ise bu riski artırdığını belirtti. Günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze yemenin kanserden koruyucu etki yaptığını vurgulayan Dr. Kitapçıoğlu, genetiği değiştirilmiş gıdalar yerine organik beslenmenin önemi üzerinde durdu.

Dünyada h?l? genetiği değiştirilmiş gıdaların fayda ve zararlarının tartışmalı olduğunu anlatan Dr. Kitapçıoğlu, bu konuda Türkiye’nin en büyük ihtiyacının genetiği değiştirilmiş tarım ve yem ürünleri için mevcut yasa, yönetmelik, mevzuat ile analiz laboratuvarlarının yeterli hale getirilmesi olduğunu ifade etti.

’Kanserde Erken Tanı ve Tarama Yöntemleri’ konusunda bilgiler aktaran Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Ayfer Haydaroğlu da ’Kanserde Erken Tanı Hayat Kurtarır’ ifadesinin taşıdığı önemi bir kez daha dikkat çekmek istediğini söyledi. Toplumda kanser konusunda yeterli duyarlılık bulunmadığını ifade eden Prof.Dr. Haydaroğlu, bu nedenle geç evrede fark edilen hastalığın insanların yaşama şansını da azalttığını vurguladı.

AKCİĞER KANSERİ İLK SIRADA

Kanser türleri içerisinde akciğer kanserinin erkeklerde birinci, kadınlarda ikinci sırada yer aldığını kaydeden Prof.Dr. Haydaroğlu, çok hızlı ilerleyen ve tedavisi güç olan akciğer kanserinin en büyük sebebinin sigara olduğunu söyledi. Kadınlarda meme kanserinin de önemine dikkat çeken Dr. Haydaroğlu, meme kanserinin 10 kadından birisinde görüldüğünü, erken tanı söz konusu olursa 10 kadından 9’unun hayatının kurtulduğunu belirtti.

"ERKEKLER MUAYENEDEN ÇEKİNİYOR"

Prof.Dr. Haydaroğlu, jinekolojik kanserin kadınların hekime erken başvurması sebebiyle daha erken yakalanabildiğini söyledi. Prof.Dr. Haydaroğlu, "Buna karşın muayeneden kaçınmaları sebebiyle erkeklerde prostat ve kalın bağırsak kanserlerine daha geç tanı konuluyor. Erkeklerin kanser konusundaki biraz duyarsız" dedi.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al