Kanserin Aşil Topuğu

İngiltere’de yapılan bir araştırma bütün kanser hücrelerinin ortak bir özellik taşıdığını ortaya çıkardı.

Kanserin Aşil Topuğu
Paylaş:

İngiltere’de araştırmacılar kanser hücrelerinin zayıf noktasını saptadıklarını düşünüyor. University College London ile Cancer Research UK kuruluşlarındaki araştırmacılar, mutasyona uğrasa bile kanser hücrelerinde hiç değişmeyen ‘molekül imzaları’nı bulduklarını iddia etti.

HIRSIZ-POLİS GİBİ

Cancer Research UK’den Dr. Sergio Quezada İngiliz Telegraph gazetesine şunları söyledi: “Vücudun bağışıklık sistemi kanserle polisin suçlularla uğraşması gibi mücadele ediyor. Genetik olarak değişmiş tümörler farklı suçlara karışmış haydut çetesini andırıyor. Bağışıklık sistemi de tıpkı polisin çok fazla vakada zorlanması gibi güçlükle karşılaşıyor. Araştırmamız ‘polise’ tüm ‘organize suçun kökündeki kilit hedefi’ ele geçirmeye gerekli olan bilgiyi yani tümördeki zayıf noktayı sağlayabileceğimizi gösteriyor.”

Bu da gelecekte doktorların milyarlarca özel bağışıklık hücresi geliştirip tümörleri öldürmek için bunları vücuda geri transfer etmelerine olanak tanıyabilir. Söz konusu araştırma saygın bilim dergisi Science’ta yayınlanacak.

HÜRRİYETBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: