Deprem Travma Psikolojisi

Kanserin 74 izi tanımlandı!

İngiliz sağlık uzmanlarından müjdeli haber... 200 bin kişinin DNA’sını inceleyen araştırmacılar, beş yıl içinde kanser riskini tespit edebilecek.

Kanserin 74 izi tanımlandı!

İngiliz sağlık uzmanlarından müjdeli haber... 200 bin kişinin DNA’sını inceleyen araştırmacılar, beş yıl içinde kanser riskini tespit edebilecek.

kanserİngiltere merkezli Kanser Araştırmaları Enstitüsü, kanserin 74 genetik izini tanımladı. Bu genetik izler kanserin erken teşhisinde önemli rol oynayacak. Araştırma çerçevesinde 200 bin kişinin DNA’sı incelendi. İncelenen kişilerden yarısının kanser, yarısının ise sağlıklı oldukları açıklandı. Araştırma sonucunda meme, prostat ve yumurtalık kanseri riskini artıran 74 belirleyici gen bulundu. Cambridge Üniversitesi’nden araştırmacıların da içinde bulunduğu ekip bulgular sayesinde yaklaşık beş yıl içinde tükürük testiyle prostat gibi kanser risklerinin tespit edilebileceğini açıkladı. Uzmanlar bugüne dek prostat kanseri için meme kanserinde olduğu gibi bir tarama yapılamadığına dikkat çekti. Belirleyici genlerden çok sayıda taşıyan erkeklerde prostat kanseri riskinin dört katına, kadınlarda ise meme kanseri riskinin üç katına çıktığı tespit edildi.

23 GENDEN 16’SI ÖLÜMCÜL

Prostat kanseri belirleyicisi 23 genden 16’sının hastalığın ölümcül türlerinin habercisi olabileceği açıklandı. Kanser Araştırmaları Enstitüsü’nde görev yapan Profesör Ros Eeeles konuyla ilgili olarak, “Sonuçlar, prostat kanserinin genetik sebeplerini bulma konusunda attığımız en büyük adım. Bu şekilde kişiye özel tedaviler uygulayabileceğiz” dedi. Araştırma sayesinde kişilerin kanser riski taşıyıp taşımadıkları yüzde 60 oranında bir isabetle belirlenebilecek. Cambridge Üniversitesi’nden Doktor Antonis Antoniou ise, “Araştırma kadınların da meme veya yumurtalık kanseri riski taşıyıp taşımadıklarının belirlenmesine büyük ölçüde yardımcı olacak” diye konuştu. Türkiye’de yılda yaklaşık 100 bin kişi kanserden hayatını kaybediyor. Erkeklerde iki kişiden biri, kadınlarda ise üç kişiden biri hayatının bir döneminde kansere yakalanma riskini taşıyor. MİLLİYET
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Trol nedir, kime denir? Anlayalım, öğrenelim, saptayalım, ayıklayalım ve tabii ki kurtulalım. Peki nasıl? İşte rehberiniz...
  • Bu depresyonun sıklığı %5-20 olarak bildiriliyor. Peki Postpartum depresyonu nedir? Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar (an
  • Ağustos böceğinin ötüşü doğanın en hoş seslerinden biri olarak görülür. Bu böceğin sesi gizemli olduğu kadar yüksektir de.
  • Kirazın gut hastalığından kaynaklanan ağrıları dindirdiği bildirildi.
  • Cep telefonları ve diğer elektronik cihazların hassas elektronik sistemleri etkileyebileceği söyleniyor. Ama bunu kanıtlamak neden bu kadar zor?
  • Vişne nelere iyi geliyor?Kırmızı meyvelerden vişnenin ekşi tadının yanında çok tatlı, sağlığa yararlı etkileri var.
  • Randevu Al