KANSERİ TEDAVİSİNDE YENİ YÖNTEM

KANSERİ TEDAVİSİNDE YENİ YÖNTEM

A.A

Kansere karşı geliştirilen hücre tedavi yöntemiyle kemoterapinin hasta üzerinde bıraktığı olumsuz etkiler azaltılacak.

 


İstanbul Üniversitesi (İÜ)  Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji öğretim üyesi Prof. Dr. Nil Molinas  Mandel, akciğer kanserine karşı geliştirilen “hücre tedavi” yöntemiyle  kemoterapinin hasta üzerinde bıraktığı olumsuz yan etkilerin azalacağını  belirterek, “Elektrik düğmesini kapatır gibi düşünülmesi gereken, tek tek  kanserli hücrelerin çoğalmasını engellemeye yönelik bir uygulama” dedi.

Mandel, yeni tedavi yöntemine ilişkin birçok kanser türünde kullanılan kemoterapi uygulamasının, birey üzerinde saç  dökülmesinden böbrek aksaklıklarına, deri dökülmelerinden eklem ağrılarına kadar  yan etkiler gösterdiğini söyledi.

Akciğer kanserine karşı geliştirilen “hücre tadavi” yöntemiyle sadece  hastalıklı hücrelerin tedavi edileceğini ifade eden Mendel, tedavinin olumlu  sonuç vermesinin kişinin iradesine ve iyileşme isteğine de bağlı olduğunu  söyledi.

Kemoterapi seanslarına başlamadan önce birey üzerinde belirli ilaç  takviyeleri yaptıklarını söyleyen Mandel, böylece kemoterapinin yol açtığı baş  dönmesi, mide bulantısı ve benzeri fiziksel etkilerin azaltılmasının önerilen  ilaçların kullanımı ile giderilebileceğini belirtti.

Tıbbın her geçen gün gelişim gösterdiğini, kanser tedavisinde çok daha  ile bir aşamaya gelineceğini ifaüde eden Prof. Dr. Mandel, şunları söyledi:

“Akciğer kanseri tedavi sürecinde oluşabilecek yan etkilerin azaltılması  konusunda, hastalara uygulayabileceğimiz yeni yöntemler geliştirdik. Akciğer  kanserinde, sadece hücre tipiyle birtakım hedefli tedavilerin artı sonuçlarını  aldık. Akciğer kanserlerinin bir kısmında kemoterapi ile birlikte hedefe yönelik  tedaviler de kullanılacaktır. Hedefli tedavi deyince, kanserli hücre  özelliklerine göre hücrenin büyümesini çoğalmasını tetikleyen birtakım bulgular  var. Bu bulguları baskılayan, bunu hücreye bölünme ve çoğalma sinyalini veren  mekanizmayı durduran ilaçlar ortaya çıktı.

Akciğer kanserine karşı geliştirilen  hücre tedavi yöntemiyle kemoterapinin olumsuz yan etkileri azalacak. Tek tek  kanserli hücrelerin çoğalmasını engellemeye yönelik bir uygulama. Tıpkı elektrik  düğmesini kapatır gibi tek tek hücrenin büyümesini, çoğalmasını durduran ilaçlar  kullanılacak. Bölgesel değil, sadece hasta hücrelere uygulanabilecek bir tedavi  yöntemidir. Bu ilaçların kullanımından sonra hasta hücreler çoğalmıyor, sağlıklı  hücreler ortaya çıkıyor. Sonuç olarak kemoterepinin etkilediği büyük alandaki  canlı hücre de yok olmayacak.”

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al