Kansere karşı preventiv bir çözüm

Günde üç bardak kahve tüketimi, en sık görülen karaciğer kanseri türü olan ‘hepatoselüler karsinom’ (HCC) en az % 50 oranında azaltıyor.

Kansere karşı preventiv bir çözüm

Günde üç bardak kahve tüketimi, en sık görülen karaciğer kanseri türü olan ‘hepatoselüler karsinom’ (HCC) en az % 50 oranında azaltıyor.

karacigerKahve tüketiminin faydalarıyla ilgili bilimsel literatüre yeni bir araştırma daha eklendi. Amerikan Gastroenteroloji Birliği’nin resmi yayın organı olan Clinical Gastroenterology and Hepatology dergisinde kapak konusu olarak yayımlanan araştırmaya göre, günde üç bardak kahve tüketimi, en sık görülen karaciğer kanseri türü olan ‘hepatoselüler karsinom’ (HCC) en az % 50 oranında azaltıyor. Karaciğer kanserinin ana türü olan ve dünyadaki vakaların %90’mdan fazlasını oluşturan HCC’ye yakalanma riski, günde üç bardak kahve tüketenlerde %50 daha az. Araştırma sonuçlarına dönük olarak İtalya’dan Mario Negri Epidemiyoloji Departmanı uzmanı, Dr. Carlo La Vecchia şu değerlendirmeyi yapıyor: “Araştırma, kahvenin başta karaciğer olmak üzere sağlığımız için yararlı olduğu ile ilgili geçmişteki iddiaları onaylamaktadır. Kahvenin karaciğer kanserine karşı olumlu etkisi, kahvenin bu hastalık ile ilgili risk faktörü olan şeker hastalığım engellemesi veya siroz ile karaciğer enzimleri üzerindeki olumlu etkisiyle açıklanabilir”. Çalışma kapsamında araştırmalar, 1996 yılı ile 2012 yılları arasında yayımlanan 16 yüksek kaliteli araştırmaya dahil edilen toplam 3.153 vakayı değerlendirdiler. Karaciğer ve sindirim hastalıkları olan hastaların genellikle gönüllü olarak kahve tüketimini azalttığını dile getiren Dr. La Vecchia, “Verilerden elde ettiğimiz bilgilere göre, kahve tüketimi yüksek olan kişilerle düşük olan kişiler arasında önemli farklar bulunuyor” dedi. Kaynak: Coffee Reduces Risk for Hepatocellular Carcinoma: An Updated Meta-analysis. F. Bravi, C. Bosetti, A. Tavani, S. Gallus, C. Vecchia. Clinical Gastroenterology and Hepatology, 2013; 11 (11): 1413 DOI: 10.1016/j.cgh.2013.04.039.  
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Narsistik kişilik, “Tanrılaştırılmış ve gerçekçi olmayan bir öz önem duygusu” olarak tanımlanıyor.
  • Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen Uluslararası İletişim Günleri, açılış konferansıyla başladı.
  • Trafikte zaman kaybetme derdi olmadan, ofis ortamı yerine evinin konforundan çıkmadan çalışmak, yakın zamana kadar birçok kişinin hayallerini süsleyen
  • Uzmanlar, yardımsever olmanın, kişinin maddi - manevi verdiği desteğin daha iyi hissetmesini sağladığını vurguluyor.
  • Yapılan bir araştırmaya göre çalışanların en üretken olduğu zamanın pazartesi günü saat 10:01 olduğu ortaya çıktı.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Anksiyeteyi anlattı. ‘Kibir, öz beğenidir. Bencil insanlar bu yüzden mutlu olamıyor. Çünkü insanın psikolojik doğası yalnız y
  • Randevu Al