KANSERE ÇARE OLACAK

KANSERE ÇARE OLACAK

A.A

AÜ’de, Akdeniz bölgesinde yetişen endemik bir bitkinin özütünün kanserli hücreyi öldürdüğü belirlendi.


Akdeniz  Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı öğretim  üyeleri Prof. Dr. Hakan Bozcuk, Doç. Dr. Mustafa Özdoğan, Sağlık Bilimleri  Enstitüsü Fizyoloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Durmuş Burgucu, Yrd. Doç.  Dr. Asuman Karadeniz, Yrd. Doç. Dr. Hasan Öztürk, Biyolog Deniz Ekinci, Prof. Dr.  Fatih Topçuoğlu ve Oktay Akyurt tarafından yürütülen çalışmanın kanser  tedavisinde umut olacağı kaydedildi.

Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizyoloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi  Durmuş Burgucu,  20 yıl sürecek projenin 2004  yılında başladığını söyledi.

Çalışmalar sonucunda Akdeniz'de endemik bir bitki türünü keşfettiklerini,  ancak bitkinin ismini açıklamak istemediklerini ifade eden Burgucu, “Bitki  ağızdan kullanımda zehirli etki gösteriyor” dedi.

Bitkiden elde ettikleri özüt ile laboratuvar ortamında kanserli hücreyi  öldürebildiklerini anlatan Burgucu, “Kemoterapik ajanlar gibi bitki özütünün da  kanserli hücreyi öldürdüğünü gördük. Çalışma ile ilgili Avrupa Patent Ofisi'nden  ön onayı aldık. Bildiğimiz kadarıyla kanserli hücreyi öldürücü etkisi bulunan  bitki özütü için ön patenti alan sadece bizim grup” diye konuştu.

KANSERLİ HÜCRELERİ İNTİHAR ETTİRİYOR
        
Şimdilik laboratuvar ortamında kanserli hücreleri intihar ettirerek yok  eden bitki özütünü önümüzdeki süreçte hayvanlar üzerinde deneyeceklerini ifade  eden Durmuş Burgucu, şöyle devam etti:

“Bundan sonra deney hayvanlarında kanser oluşturup, etken maddeyi  canlıya verip, tümörü baskılayıcı, geriletici özelliği olup olmadığını  araştıracağız. Bunu başarırsak bu çok büyük adım olacak. Hayvanlarda önümüzdeki  beş yıllık süreçte uygulayacağız.

Bitkilerin tıp alanında kullanımı yaygın. Akdeniz'de endemik olan yabanıl  tür, ağızdan alındığında öldürücü etkiye sahip. Bu nedenle hayvanlar bile  otlarken bu bitkiye yanaşmıyor.”

Kanserin bir çok insanın yaşamını etkilediğini ve tedavisiyle ilgili çok  sayıda asıllı asılsız tedavi yöntemi çıktığını belirten Durmuş Burgucu, “Biz  insanlara umut tacirliği yapmıyoruz. Kanserli hücreyi öldüreceğini düşündüğümüz  bir bitkinin tıp dünyasına kazandırılması için 20 yıllık bir çalışmayı  yürütüyoruz” diye konuştu.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al