KANSERDE MORAL VERİYOR

KANSERDE MORAL VERİYOR

Sabah

Ölüm kalımla uğraşırken cinselliğin ne önemi olabilir ki? diye düşünebilirsiniz... Ama işin aslı öyle değil.

 


İşte, kanser hastaları da tam bu önyargı ile seksten uzaklaşıyor. Düzenli seksin ilaç etkisi yaptığını gözlemleyen onkologlar ise kemoterapiden iki gün sonrası için reçetelere “Cinsellik serbest” yazıyor
Kişisel bakımdan cinsel ilişkiye kadar pek çok pozitif tercih, hasta üzerinde ilaç gibi etki ediyor. Uz. Dr. Betül Öztürk, cinselliğin kanser tedavisindeki olumlu etkileri hakkında bilgi verdi.

Kemoterapide cinsel isteksizliğin nedeni, hastanın çirkinleştiği düşüncesinden mi kaynaklanıyor?
Kadın ve erkeğin seksüel imajı; taraflardan birinin cinsel çekiciliği ile partnerinin ona karşı duyduğu şefkat, sıcaklık ve duygusal gereksinimi karşılamanın bütündür.

Bu dönemde hasta olan ya da olmayan eşin isteksizliği, çiftlerin cinsel hayatını olumsuz etkileyebilir. Bu isteksizliğin en önemli nedeni, hastanın fiziksel çekiciliğinin yok olduğu düşüncesidir. Hasta olmayan eş, bulaşma ya da eşine zarar verme gerekçesi ile cinsel yaşamdan uzaklaşabilir. Bunlar tamamen psikolojilerinden kaynaklanan isteksizliklerdir.

Meme ve prostat kanseri, cinsellikten soğutuyor mu?


Cinsel sağlığın, dört temel öğesi vardır. Beden imajı, cinsiyet rolü, cinsel fonksiyonlar ve üreme yeteneği... Bunlardan birinin olumsuz etkilenmesi, kanser hastasının cinsel fonksiyonlarını bozabilir.

Kemoterapi süreci, kanser hastaları için yorgunluk ve halsizlik gibi şikayetleri de beraberinde getirir. Bu dönemde cinsel isteksizlik de görülebilir. Ancak hasta olan taraf, arzuladığı sürece, çiftlerin ilişki kurmalarında bir sakınca yoktur.

Kemoterapi, sadece kadınları mı isteksizleştirir?

Kemoterapi döneminde en çok kadınlarda cinsel istek azalması görülmektedir. Özellikle meme kanseri olan kadınlar, hastalığın cinsel objeye zarar verdiğini düşünerek cinsellikten uzaklaşabilir.

Erkekler hangi durumlarda cinsellikten uzaklaşır?

Erkeklerde, prostat kanserinde bu sorun ortaya çıkar. Ameliyat sonrası idrarını tutamıyorsa, sağlığı ile ilgili bir problem olduğu için ilişkiden uzak durabilir. Prostat kanserinin cerrahi tedavisi sırasında, hastanın sinir koruyuculuğu sağlanmamışsa, cinsel fonksiyonları sona erebilir. Kolon kanserlerinde karına dışkı toplayıcı torba (kolostomi torbası) takılması gibi beden bütünlüğünü bozan kanser türlerinde de, hasta cinsellikten uzaklaşabilir. Eş tarafından istenmeme, beğenilmeme duyguları yaşanabilir. Ameliyat ve ilaç tedavisi sonucu üreme fonksiyonları da olumsuz etkilenir.

Cinsel ilişki, tedavi sürecinde hastaya moral verir. Hasta, kemoterapi tedavisinden iki-üç gün sonra rahatlıkla cinsel ilişkiye girebilir. Biz bu konuda hastalarımıza özellikle bilgi veriyoruz. Bu süre, hastanın cinsel hayatı arzulaması ile kişiye göre değişebilir.

PSİKOLOJİK DESTEK ALINMALI


Eşler tedavi devam ederken cinsel ilişkiye girmekten çekinmemelidir. Kemoterapi ve radyoterapi ile vücuda alınan ilaçlar, cinsel ilişkiyle karşı tarafa bulaşmaz.

Cinsel isteksizlik; kemoterapi süreci ve alınan ilaçlar ile ilgilidir. Tedavi bittiğinde bu etkiler de ortadan kalkar. Ayrıca, seksten uzaklaşan hastalar psikolojik destek almalıdır.

HAMİLELİĞE KARŞI ÖNLEM ALINMALI

Kemoterapi sürecinde düzenli cinsel ilişki önemlidir ama hamilelik, istenen bir durum değildir. Bu nedenle, çiftlerin gebelikten bilinçli şekilde korunması büyük önem taşır.

Kemoterapi sırasında gebelik yeni oluşmuşsa, kürtaj ile sonlandırılması istenir. Hastanın tedavi süreci için uygun olan budur.

SPERMLER DONDURULABİLİR

Akıllı ilaçların yanı sıra yine tedavilerde kullanılan bazı kemoterapi ilaçlarının, erkeklerde sperm, kadınlarda ise yumurta üzerinde olumsuz etkisi vardır. Bu durum, hastalığa ve ilaca bağlıdır.

Testis tümörlü erkekler, kemoterapi öncesi spermlerini toplatıp dondurarak, ileride çocuk sahibi olmak istedikleri zaman kullanabilirler. Yine kanser hastası olan kadınlarda da yumurta dondurma işlemi ile tedavi sonrası hamile kalma şansı vardır. Kadınlar bu yöntem sayesinde üreme yeteneklerini koruyabilir.

DÜZENLİ SEKS HAYATI HASTAYA MORAL VERİR

 Düzenli bir cinsel yaşamın, kemoterapi sürecine olumlu etkisi vardır. Kemoterapi tedavisi sırasında eşlerin düzenli cinsel ilişkiye girmesi, moral açısından da çok önemlidir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al