Kanser tedavisinde yeni başarı

Bilim adamları, kanser tedavisinde, sağlıklı dokuya zarar vermeden tümörlere karşı başarı elde etti.

Kanser tedavisinde yeni başarı
Bilim adamları, kanser tedavisinde, sağlıklı dokuya zarar vermeden tümörlere karşı başarı elde etti. Haber2Sonuçları Nature dergisinde yayımlanan araştırmada, Amerikalı ve Kanadalı  bilim adamları, ineklerde çiçek hastalığına neden olan vaccinia virüsünde genetik  değişiklik yapıp, farklı kanser türlerine yakalanmış hastaların kan dolaşımına bu  virüsü enjekte etti. Virüslerin sadece kanser hücrelerine girdiği, sağlıklı  dokunun hiç zarar görmediği, ciddi bağışıklık sistemi tepkilerinin oluşmadığı  tespit edildi. Bilim adamları, JX-594 olarak adlandırdıkları onkolitik virüsü,  tedavilere cevap vermeyen, metastaz oluşmuş, ileri safhadaki 23 kanser hastasının  kan dolaşımına farklı dozlar halinde enjekte etti. On gün sonra hastaların tümör  ve sağlıklı dokularını inceleyen bilim adamları, en yüksek doz virüs verilen 8  hastadan 7'sinde virüsün tümör içerisinde çoğaldığını gördü. Sağlıklı dokularda  ise virüse rastlanmadı. En ağır yan etki olarak, bir gün bile sürmeyen,  hafif-orta şiddette grip belirtileri ortaya çıktı. Yüksek doz virüs verilen 8 hastadan 6'sında ilerleyen haftalarda tümörün  büyümesi yavaşladı. Bilim adamları, sadece bir kez virüs verilmesiyle ortaya çıkan bu sonucun  çok cesaret verici olduğunu belirtti. Araştırmanın henüz birinci safhada olduğunu  kaydeden bilim adamları, dozun birden fazla kez verilebileceğini, virüsün  içerisine, tümörün yok edilmesine yardım edecek genlerin de  yerleştirilebileceğini tahmin ediyor. AFP
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al