Kanser tedavisi metastaza destek olabilir

Bilim adamları, kanserli bir tümörü küçültmek için uygulanan bazı tedavilerin, kanserin başka bölgelere sıçramasına yardımcı olabileceğini bildirdi.

Kanser tedavisi metastaza destek olabilir
Paylaş:

Bilim adamları, kanserli bir tümörü küçültmek için uygulanan bazı tedavilerin, kanserin başka bölgelere sıçramasına yardımcı olabileceğini bildirdi.

Haber1Cancer Cell dergisinde yayımlanan makaleye göre, kanser hastalıklarının  çoğunda tümörün kendisi değil, vücudun değişik bölgelerine yayılması ölümcül  sonuçlara neden oluyor. Metastaz olması ise tümörü besleyen kan damarlarının sağlamlığıyla doğrudan orantılı. Bu damarların duvarlarının bağ dokusu hücreleri yani perisitlerle  yeterince desteklenmemesi, kanserli dokunun kanlanmasını azaltarak, beslenmesini  engelleyip tümörü küçültüyor. Ancak aynı zamanda bu esnada kanserli hücrelerin yayılmasını kolaylaştıran bir etki oluşuyor. Kanser tedavisinin başarısını sadece tümörün büyümesi veya küçülmesiyle  ölçmenin hata olabileceği konusunda uyaran bilim adamları, kılcal damarları  sağlamlaştıran perisitlerin olmamasının, tümör içindeki zaten zayıf olan  damarları daha da zayıflatıp geçirgen yaptığını, bunun da tümörün oksijen alımını  azalttığını bildirdi. Oksijen eksikliğinin kanser hücrelerinde genetik olarak öngörülmüş bir  çeşit "hayatta kalma" programını devreye soktuğunu belirten bilim adamlar, bu  programın aynı zamanda kanser hücrelerinin hareket kabiliyetini artırdığını,  kanserli hücrelerin bu sayede zayıflamış damar duvarlarından dışarı sızarak  vücudun başka bölgelerine ulaştığını ve metastazlar oluşturduğunu kaydetti. Bilim adamları bu durumun, neden düşük perisitin oranı bulunan meme  kanseri hastalarında ölüm oranının yüksek olduğunu açıklayabileceğini de ifade  etti. Bilim adamları, kanser hastalarında perisitin oranına bakılarak kişiye  özel tedavilerin geliştirilmesinin önemli olabileceğini bildirdi. THE NEW YORK TIMES