Kanser merkezine başvuru patlaması

Isparta İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren ’Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi’ (KETEM), düzenlediği eğitimlerle halkı kansere karşı bilinçlendiriyor.

Kanser merkezine başvuru patlaması

Isparta İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren ’Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi’ (KETEM), düzenlediği eğitimlerle halkı kansere karşı bilinçlendiriyor.

kanserIsparta İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Karakaya, 2013 yılında kentte 4 bin 581 kişinin kanser taramasında geçtiğini kaydetti. Gün geçtikçe KETEM’e başvuruların arttığını belirten Dr. Karakaya, kanserde erken tanının çok önemli olduğuna dikkati çekti. Kanserin, vücuttaki hücrelerin anormal ve kontrolsüz şekilde çoğalmasıyla karakterize edilen bir grup hastalığın ortak adı olduğuna işaret eden Dr. Karakaya, "Kanser günümüzün en önemli sağlık sorunlarından. Sık görülmesi ve öldürücü olması nedeniyle de önemli bir halk sağlığı sorunudur" dedi.

DÜZENLİ SPOR YAPIN ÇAĞRISI

Kanserden korunma yolları hakkında bilgiler veren Dr. Karakaya, "Kanserden korunma, kanserin tedavisinden daha önemli bir husus. Başta sigara ve alkol olmak üzere, kanser yapıcı çevresel etkenlerden uzak durmak, düzenli spor yapmak, aşırı güneşten ışınlarından sakınmak, meyve ve sebze ağırlıklı uygun bir diyet uygulamak ve doğal gıdalarla beslenmek gerekmektedir" diye konuştu.

ARTIŞ SÖZ KONUSU DEĞİL

Isparta’da erkeklerde en çok görülen kanser türünün akciğer, kadınlarda ise meme kanseri olduğuna değinen Karakaya, tarama sayıları ve hastanelerde kesin teşhis konulan kanserli kişi sayısında geçen yıllara oranla artış gözükmediğini söyledi. Dr. Karakaya, erken teşhis ve tedavi için mutlaka kanser taraması yapılmasının önemine işaret etti. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Narsistik kişilik, “Tanrılaştırılmış ve gerçekçi olmayan bir öz önem duygusu” olarak tanımlanıyor.
  • Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen Uluslararası İletişim Günleri, açılış konferansıyla başladı.
  • Trafikte zaman kaybetme derdi olmadan, ofis ortamı yerine evinin konforundan çıkmadan çalışmak, yakın zamana kadar birçok kişinin hayallerini süsleyen
  • Uzmanlar, yardımsever olmanın, kişinin maddi - manevi verdiği desteğin daha iyi hissetmesini sağladığını vurguluyor.
  • Yapılan bir araştırmaya göre çalışanların en üretken olduğu zamanın pazartesi günü saat 10:01 olduğu ortaya çıktı.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Anksiyeteyi anlattı. ‘Kibir, öz beğenidir. Bencil insanlar bu yüzden mutlu olamıyor. Çünkü insanın psikolojik doğası yalnız y
  • Randevu Al