Kanser hastlarına sanatla terapi

Kanser tedavisi gören ve belirli aralıklarla kemoterapi almak zorunda kalan hastalar, ’Yaşam Kalitesini Destekleme Programı’ kapsamında yürütülen sanat çalışmalarına katılıyor.

Kanser hastlarına sanatla terapi

Kanser tedavisi gören ve belirli aralıklarla kemoterapi almak zorunda kalan hastalar, ’Yaşam Kalitesini Destekleme Programı’ kapsamında yürütülen sanat çalışmalarına katılıyor.

kanser_terapiAÜ Tıp Fakültesi Prof. Dr. Mustafa Samur Tıbbi Onkoloji Kemoterapi Merkezi’nde kemoterapi alan kanser hastalarına gönüllü sanatçılar tarafından, taş ve tuval üzerine resim çalışması, müzik, cam sanatı kursları veriliyor. Kanser hastalarına kemoterapi tedavisi uygulamak üzere hayata geçirilen Prof. Dr. Mustafa Samur Tıbbi Onkoloji Kemoterapi Merkezi, barındırdığı sosyal alanlarıyla Türkiye’nin en modern kemoterapi merkezi olarak adlandırılıyor. Kemoterapi Merkezi, kanser hastalarına yönelik sanat çalışmalarıyla da dikkati çekiyor. Kanser tedavisi gören ve periyodik aralıklarla kemoterapi almak zorunda kalan hastalar, ’Yaşam Kalitesini Destekleme Programı’ kapsamında resim, müzik ve cam sanatı çalışmalarına katılabiliyor.

ÖNCE İNCELİKLERİ ÖĞRETİLİYOR

Kemoterapi Merkezi’nde oluşturulan resim atölyesinde buluşan kanser hastaları, gönüllü olarak çalışan ressam Cengiz Erdoğan, taş üzerine resim sanatçısı Nur Sağlamer, müzisyen Levent Yeğenoğlu ve cam sanatçısı Mustafa Akbaş’tan önce ilgi duydukları sanatın inceliklerini öğreniyor, sonra da hayallerini tuval ve taş üzerine resmediyor ya da cam sanatçısı Mustafa Akbaş’tan bu sanatın inceliklerini öğreniyor. Hastalar, müzik eşliğindeki çalışmalarında içlerindeki coşkuyu paylaşıyor.

GELECEĞE DAİR UMUTLARI ARTIYOR

Resim ve müzikle yakından ilgilenen AÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Yaşam Kalitesini Destekleme Programı Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Bozcuk, yaklaşık dört yıldır yürütülen programın, hastaların geleceğe dair umutlarını korumaya yardımcı olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Bozcuk, "Burada hastalar yatarak ve ayaktan kemoterapi ünitesinde tedavi alıyor. Hastaların hem hastalık hem de tedavileri nedeniyle ilgili sıkıntıları oluyor. Burada yaşamı uzatmaya çalışırken yaşam kalitelerini de artırmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

KANSER HASTA VE ÇEVRESİNİ ETKİLİYOR

Kanser hastalığının, hastayı olduğu kadar çevresini de etkilediğine işaret eden Prof. Dr. Bozcuk, şunları söyledi: "Bu süreci yaşayan hastaların mutlu ve umutlu kalmaları için yaşam kalitelerini destekleyen resim, cam sanatları ve müzik faaliyetleri uyguluyoruz. Böylece hastalar psikolojik olarak kendilerini daha güçlü hissediyor. Geleceğe dair umutlarını korumaya yardımcı oluyor. Hastaların yaşam kalitelerinin artığını bilimsel olarak da gözlemliyoruz." A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Trol nedir, kime denir? Anlayalım, öğrenelim, saptayalım, ayıklayalım ve tabii ki kurtulalım. Peki nasıl? İşte rehberiniz...
  • Bu depresyonun sıklığı %5-20 olarak bildiriliyor. Peki Postpartum depresyonu nedir? Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar (an
  • Ağustos böceğinin ötüşü doğanın en hoş seslerinden biri olarak görülür. Bu böceğin sesi gizemli olduğu kadar yüksektir de.
  • Kirazın gut hastalığından kaynaklanan ağrıları dindirdiği bildirildi.
  • Cep telefonları ve diğer elektronik cihazların hassas elektronik sistemleri etkileyebileceği söyleniyor. Ama bunu kanıtlamak neden bu kadar zor?
  • Vişne nelere iyi geliyor?Kırmızı meyvelerden vişnenin ekşi tadının yanında çok tatlı, sağlığa yararlı etkileri var.
  • Randevu Al