Kanser bu yıl 8 milyon can alacak

Bu yıl, dünya genelinde kanserden, yaşları 30 ile 69 arasında değişen sekiz milyondan fazla insanın öleceği tahmin ediliyor.

Kanser bu yıl 8 milyon can alacak

Bu kişilerin yarısı 30-69 yaş aralığında ve bu rakam New York’un toplam nüfusuna eşit. Önde gelen kanserle mücadele örgütü International Cancer Control’ün Dünya Kanser Günü dolayısıyla yayımladığı verilere göre, gerekli önlemlerin alınmaması halinde önümüzdeki yirmi yıl içinde kanser, diyabet, akıl, kalp ve solunum hastalıklarının toplam maliyeti 47 trilyon dolara ulaşacak.

Bu rakam küresel gayri safi hasılanın yüzde 75’ine karşılık geliyor.Bu beş kronik hastalığın ekonomiye etkisinin 2008’deki küresel finansal krizden daha ağır olacağı belirtiliyor.

Örgütün “We can. I can.” (Yapabiliriz. Yapabilirsin.” sloganıyla başlattığı kampanya kapsamında kamu sağlığı hizmetlerinin iyileştirilmesinin birçok insanın hayatını kurtarabileceği belirtildi.

'VAKALARIN ÜÇTE BİRİ HAYAT TARZINI DEĞİŞTİRMEKLE ÖNLENEBİLİR'

Örgüt, dünya genelinde hükümetlerden şu taleplerde bulundu:

- Rahim ağzı ve karaciğer kanserine yol açan enfeksiyonları önlemeye yönelik aşı programlarının hayata geçirilmesi.
- Rahim ağzı, meme ve bağırsak kanserleri için, tarama ve erken teşhis olanaklarının artırılması.
- Tütün ürünlerinin vergilendirilmesi, denetimi ve bu konudaki mevzuatın iyileştirilmesi.
- Dernek uzmanları, kanserin önlenmesi için bireylere de önemli sorumluluklar düştüğünü vurguluyor.
- Yaşam tarzında yapılacak değişikliklerle dünya genelindeki kanser vakalarının üçte birinden fazlasının önlenebileceği belirtiliyor.

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al